Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 02-06-2020 12:25   Güncelleme : 02-06-2020 12:25

Anız yakma başladı

Anız yakma başladı

Şanlıurfa'da buğday ve arpada hasat dönemi başladı. Hasat sonrası çiftçiler, ikinci ürünü ekmek için tarlalarını yakmaya başladı.
Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz, Hububat hasadından sonra, kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi, yabancı ot kontrolü,  bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak, hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile çoğu zaman bir alışkanlık haline geldiği için yasak olduğu halde, anız yakma olaylarıyla karşılaşıldığını söyledi.

Özyavuz, sözlerine şöyle devam etti: Anız yakmanın zararları sadece bunlarla sınırlı değildir. Anız yakmanın sayısız zararları vardır.  Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Toprak organik maddesi yok edildiğinden, toprak verimliliği azalır, canlılarının beslenme ortamı yok edilir.
Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir. Anız yakılması su ve rüzgâr erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgâr ve su ile taşınarak yok olmaktadır.
Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böcekler ve hastalıklar çoğalmaktadır. Anız yangınlarına engel olmak amacıyla; biçerdöverle hububat hasadı, toprak yüzeyine yakın yapılmalıdır, böylece kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır. Bu nedenle siz değerli çiftçilerimizden ricamız lütfen anızlarınızı yakmayın.”