Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 23-06-2020 10:36   Güncelleme : 23-06-2020 10:36

Şanlıurfa Barosu Basın Açıklaması Yaptı

Şanlıurfa Barosu Basın Açıklaması Yaptı

Şanlıurfa Barosu basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada 19.06.2020 tarihinde Baroların yapısının değiştirilmesine yönelik yasa tasarısını protesto etmek maksadıyla Baro Başkanlarınca başlatılan “Savunma Yürüyüşü” bugün Ankara girişinde saat 10.00 itibari ile durdurulmuş. Yasal ve demokratik eylemleri engellenmiştir. Engelleme bu saat itibari ile de devam etmektedir. Eylemin engellenmesi ile birlikte bazı Baro Başkanlarımıza yönelik fiili eylemde bulunulduğu da gözlemlenmiştir. 
Baro Başkanları Ankara girişinde engellenirken diğer taraftan Barolar Birliği Başkanı Sayın Feyzioğlu’nun 15 Baro Başkanı ile birlikte toplu olarak yürüyerek Anıtkabir’i ziyaret edebilmiştir. Ankara girişinde 60Baro Başkanına uygulanan hukukun hangi hukuk olduğunu, Sayın Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir’e ziyaret eylemine uygulanan hukukun hangi hukuk olduğunu, aynı il sınırları içerisinde farklı uygulamalara tabi tutmanın hangi zihniyetin ürünü olduğunu sormak istiyoruz?
Baro Başkanlarının Ankara girişinde engellenmesi eylemine biran önce son verilmeli, Başkanların demokratik ve anayasal bir hak olan yürüyüşlerine güvenli bir şekilde devam etmeleri sağlanmalıdır. 
Anayasal ve evrensel hukuk prensiplerinin egemen kılındığı, demokratik protesto hakkına saygı duyulduğu, hukukun üstünlüğünün tesis edildiği günleri görene dek Urfa Barosu ve avukatları olarak sonuna dek azim ve kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. 
Baro Başkanlarımızın yürüyüşünün engellenmesini kınıyor, bu engeller kaldırılmadığı takdirde diğer demokratik ve anayasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Denildi.