SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-06-2020 13:55   Güncelleme : 25-06-2020 13:55

Hastalar, yetkililerden doktor açığının kapatılmasını istiyor.

Hastalar, yetkililerden doktor açığının kapatılmasını istiyor.

Şanlıurfa’da gastroenteroloji uzmanının olmaması 1637 çölyak hastasınının başka illere gitmesine neden olurken mağdur olan hastalar yetkililerden doktor açığının kapatılmasını istiyor.

Gastroenteroloji uzmanının Şanlıurfa’da bulunmaması çölyak hastalarını mağdur etmeye devam ediyor. Çevredeki illere gitmek zorunda kalan hastalar, İl Valisi Abdullah Erin, İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş ve siyasilerden sorunun çözülmesini istedi.

Şanlıurfa’da Bin 637 çölyak hastasının bulunduğunu söyleyen Çölyak Dernek Başkanı Hasan Doğan, hasta oranın yüzde 80’ini çocuklardan oluştuğunu belirterek yüzde 20’lik kısmında yetiştiklerden oluştuğuna dikkat çekti. Doğan, gastroenteroloji doktorunun tayinin çıkmasıyla kentte hastalara bakacak Çocuk Gastro Enterelogu'nun bulunmadığını belirtti.

ÇOCUKLAR RAHATSIZLANSA ÇEVRE İLLERE GİDİYOR

Hastaların tedavilerini başka illerde gidermeye çalıştığını belirten Doğan, "Doktorumuz ataması yapıldığı an üç dört ay kaldıktan sonra hemen tayinini istiyor. Tayini istedikten sonra Şanlıurfa'da durmuyor. Bu da büyük bir sorun. Bizim Urfa'daki hastalarımız Antep'e, Malatya'ya, çevredeki illere mecburen muayeneye gidiyorlar. Urfa gibi bir yerde çocuk gastroenterolojisi olmayışı büyük bir sorun. Şu anda hiç doktorumuz yok. Çocuklarımız rahatsızlansa ya Antep ya Maraş ya Malatya ya da Ankara'ya gitmek zorundayız, Sağlık Bakanlığından ricada bulunuyorum. Acilen Şanlıurfa Çocuk Hastanesinde çocuk gastroenteroloji doktorunun mutlaka olması lazım. Hemen hemen bir aydır doktorumuz yok"dedi.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Çölyak, vücut savunma sisteminin glutene karşı gösterdiği hassasiyet olarak tanımlanabilir. İnce bağırsağın iç yapısı, bir havluya benzetilebilir. Havludakine benzer şekilde girintiler ve çıkıntılardan oluşan ince bağırsak yüzeyi, çölyak hastalarında düzleşmeye başlar. Bu da besinlerin emiliminde azalmaya yol açar. Vücut savunma sistemi ise bu durumu sindirim problemleri, şişkinlik, ciltte bozulmalar, halsizlik, adet düzensizlikleri gibi belirtilerle ifade eder.

Çölyak hastalığında gluteni kesmek, bilinen tek tedavi yöntemidir. Ancak gluten diyetini gıdalarla sınırlamak yeterli değildir. Glutensiz diyette besinler kadar kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinizin de içeriklerini titizlikle incelemelisiniz. Dudak nemlendiricisi, vücut losyonu, güneş kremi, makyaj malzemeleri, diş macunu, şampuan, saç kremi, sabun gibi günlük bakım ve kozmetik ürünleri de gluten içerikleri kontrol edilerek kullanılmalıdır.

ÇÖLYAK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çölyak hastalığının klasik belirtileri ishal, kabızlık, hazımsızlık, karın şişkinliği ve gaz gibi sindirime bağlı problemlerdir. Bununla beraber, çölyak hastalığında gözlemlenen klinik tablo çok değişken olabilir. Örneğin hastalık, bazen tiroid yetmezliği, karaciğer yağlanması, kemik erimesi gibi bağırsak dışı organlarda gelişen hasarlar ile kendini gösterebileceği gibi, hiçbir yakınmaya sebep olmadan da sessizce ilerleyebilir.

Çocuklarda; büyüme-gelişme geriliği, ishal, karın ağrısı, kusma, halsizlik ve diş çürükleri, yetişkinlerde ise şişkinlik ve ishal, çölyak hastalığının başlıca özellikleridir. Ancak çölyak hastası olan çocuklarda, kemik ve eklem ağrıları, öğrenme güçlüğü, davranış bozukluğu, ergenlik gecikmesi ve depresyon, yetişkinlerde ise; kansızlık, ciltte kaşıntı ve içi su dolu kabarcıklar gibi geniş bir yelpazeye sahip olan yakınmalara rastlanabilir. Çölyak hastalığının tanı ve tedavisindeki güçlük, hem bulgu yelpazesinin bu kadar geniş olması, hem de görülen bütün bu bulguların hiçbirinin sadece çölyak hastalığına özgü olmamasından kaynaklanmaktadır.