Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 25-07-2020 13:26   Güncelleme : 25-07-2020 13:28

Terzi esnafı kalifiye eleman ve çırak bulmakta zorlanıyor

Terzi esnafı kalifiye eleman ve çırak bulmakta zorlanıyor

Şanlıurfa’da terzici esnafı kalifiye eleman ve çırak bulmakta zorlanıyor. Her geçen gün terzi sayısının azaldığını belirten esnaf, durumun böyle devam etmesi durumunda sektörün sıkıntılı günler geçireceğini belirtiyor.

Kalifiye eleman ve çırak bulmakta zorlandıklarını ifade eden Vahap Öcemek:”Terzilerin temel sıkıntısı işçi bulamama şu noktada. Çırak yetişmiyor, kalifiye sıkıntımız bulunuyor. Gençlere çağrımız yanımıza gelip meslek öğrensinler. Meslek, altın bileziktir. Sevdikleri her alanda kendilerini yetiştirsinler.

‘SANATKAR LAZIM ŞU AŞAMADA’
Sanat olmadan teknoloji ilerlemez. Teknoloji var; ama sanatkar yok. Bir anlam ifade etmiyor. Gelsinler, iş yapsınlar, meslek öğrensinler. Eğitimlerini de alsınlar, okusunlar; yanında mesleklerini de öğrensinler.”diye konuştu.

‘YAVAŞ YAVAŞ TOPARLANMAYA BAŞLADIK’
Bir başkan esnaf da, eski günlerdeki işleri aradıklarını söyledi:”Bayram geldi, yoğunluk biraz. Eleman yetişmediği için işler üzerimize kalıyor. Kalifiye eleman ihtiyacımız var. Ayrıca pandemi süreci nedeniyle işlerimiz baya bir sekteye uğradı. Yavaş yavaş toparlanmaya başladık. Millet, elbise diktirmeye başladı, şükür işler açıldı. Daha önceki dönemlerde bayrama 3 ay kala çalışıyorduk.”