Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 02-10-2020 13:53   Güncelleme : 02-10-2020 13:53

Başkan Cidir, Şanlıurfa’da esnafın sıkıntılarını dile getirdi.

Başkan Cidir, Şanlıurfa’da esnafın sıkıntılarını dile getirdi.

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, Şanlıurfa’da esnafın sıkıntılarını dile getirdi.

İl Başkanı Cidir, Şanlıurfa esnafının sorunlarını yerinde dinledik, esnafımız kan ağlıyor perişan siftah yapamıyor. Dedi.

Başkan Hayrettin Cidir yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Özellikle kayıt dışı ruhsatsız iş yeri açanların denetlenmediği yeteri tedbirlerin alınmadığı bunun yansıra Suriyelilerin her mahallede her sokakta ruhsatsız kayıtsız iş yerleri açmalarına müsaade edilmeleri başka büyük bir sorun, Suriyeli esnafın maliyeye kaydı, belediyeye kaydı, ilan reklam ücreti derdi yok dolayısıyla satışları birkaç kuruş düşük olunca vatandaşlarımız Suriyelilere yöneliyor, esnafımız bu konuda da zorluklar yaşıyor.

Bağ Kur prim borçlarını (900-1000 tl) olması esnafımızı çok zor duruma bırakıyor ödenemeyen primlere birde gecikme zammı uygulanması yükleniyor, zaten primlerini ödeyemeyen esnafa birde faiz yükü eklenince içinde çıkılamaz bir duruma düşüyorlar. ,mükelleflerinin 9200 prim yatırıp ancak emekli olabildikleri, SSK çalışanlarının emeklilik prim sayısı 7200 bu aradaki farkın düzeltilmesi, EYT emeklilikte yaşa takılan esnaflarımızın sorunlarının çözülmesi ve emekli edilmeleri, en önemli sorunlarından bir tanesi de E ticaret yani günümüzün alış veriş sistemi bu konuda esnaflarımızın bilinçlendirilmesi, gibi konuları anlatılar. Biz CHP heyeti olarak esnaflarımızın bu sıkıntılarını yerelde Belediyeye geneldede ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacağımızın sözünü verdik aldığımız raporları Şanlıurfa Milletvekilimiz Sayın Aziz Aydınlık beye sorunlarının çözümü ve mecliste dile getirmek adına taksim ettik. kamuoyuna bildirilir.” Dedi.