Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 07-10-2020 13:58   Güncelleme : 07-10-2020 13:58

Başkan Karadağ: Yapılandırma bir beklentiden öte zorunluluk haline gelmiştir.

Başkan Karadağ: Yapılandırma bir beklentiden öte zorunluluk haline gelmiştir.

Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ Vergi,prim ve diğer kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması zorunluluk haline gelmiştir dedi. 

Başkan Karadağ açıklamasında, Covid19 sürecinde, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile işletmelerin Vergi ve prim ödemeleri ertelenmiş, işletmelere yeni kredi imkanları tanınmış idi. Ertelemelerin geri ödemeleri Ekim ayında başlıyor.  Bir taraftan cari döneme ait vergi ve prim ödemeleri, diğer taraftan ertelenen Mart,Nisan,Mayıs aylarına ait vergi,prim ve diğer ödemeleri ile faizsiz kredilerin geri ödemelerinin başlanması işletmeleri ödemeler konusunda zorlayacaktır. Bir çok işletme geri ödemelerini yapamayacaktır. 

2020 yıllının 8 aylık Vergi tahakkuk tahsilat oranları %53.8 olup, bir çok ilimizde bu rakam %10-15 seviyelerine kadar düşmektedir. Yapılandırma beklentisinin oluşması tahakkuk tahsilat oranlarını etkilediği bir gerçektir. 

Yapılacak Vergi,prim ve diğer kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması, süresinde ödemelerini yapamayan işletmeleri rahatlatacak, ödemelerini kolaylaştıracak ve aynı zamanda Vergi Gelirlerini artıracaktır. 
Yapılandırma bir beklentiden öte zorunluluk haline gelmiştir.