Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 11-10-2020 20:31   Güncelleme : 11-10-2020 20:31

Genç Gönüllüler 5 Yaşında…

Genç Gönüllüler 5 Yaşında…

Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen Genç Gönüllüler Projesi, kurumlarla gönüllüler arasında köprü oluşturuyor. 
“Sen de gönül ver” sloganıyla ülkede gönüllülük kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde çalışmalarına başlayan Genç Gönüllüler Platformu 5 yaşını aştı.
www.gencgonulluler.gov.tr internet sitesi, 5 yılı aşkın süredir gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenleri bir araya getiriyor.


“Gençler kariyerlerini Genç Gönüllülerle planlıyor”
www.gencgonulluler.gov.tr internet sitesi ile ilgili bilgi veren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gençlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımlarının artırılması, sosyal ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, toplumsal hayata tam katılımlarının sağlanması ve serbest zamanlarını etkin şekilde değerlendirmeleri amacıyla hayata geçirilen Site, gençler için farklı kategorilerde pek çok gönüllülük fırsatını bir arada sunuyor. Eşitlik ve şeffaflık anlayışına dayanan ve üyelik esasına göre çalışan sitede gönüllü arayan kuruluşlar ilanlarını yayınlama imkânı bulurken, gönüllü olmak isteyenler de spor, kültür ve turizm, çevre, afet ve acil durum, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler kategorileri altındaki bütün ilanlara aynı anda erişme ve başvurma şansına kavuşuyor. Ayrıca, Genç Gönüllüler mobil uygulaması sayesinde gönüllü ilanlarını anında görerek, istenen ilana her yerden başvuru yapmak da mümkün. Sistem, gençlerin katıldıkları gönüllülük faaliyetlerini belgeleyerek, ileride iş ve burs başvurularında referans sunmalarını sağlıyor” diyerek, böylece bir yandan gönüllülük faaliyetleriyle topluma karşılık beklemeksizin hizmet ederek kişisel ve sosyal becerilerini geliştiren gençlerin, diğer taraftan kariyer planları için önemli referanslar elde ettiklerini belirtti. 
 
 
e-devletten başvuru yapılıyor
İngilizce dil desteği ve mobil uygulaması bulunan platforma e-devlet üzerinden bireysel veya kurumsal üyelik sağlanıyor.
 
 
“Genç Gönüllüler ülkenin en ücra köşesine kadar ulaşıyor”
Genç Gönüllüler projesi ile ilgili bilgiler veren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gönüllü öğretmenlik, fidan dikme, çevre temizliği, hasta ve  yaşlı ziyaretleri, okul boyama, kütüphanede ya da müzede gönüllü çalışma, afet gönüllülüğü, yardım kampanyaları, arkeolojik çalışmalar, spor gönüllülüğü gibi yüzlerce gönüllülük faaliyetinin ve pek çok eğitim programının yer aldığı Platform, en ücra köşesine kadar ulaşarak doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm ülkeye hizmet veriyor. Siteye kurulduğu günden bugüne 137 bin 349 kişi ve 2 bin 451 kurum üye olurken, 23 bin 811 gönüllülük temalı ilan yayınlandı. 8 bin 906 ilan ile eğitim alanı en çok gönüllülük ilanı verilen kategori oldu. Bunu sırasıyla 5.593 ilanla sağlık ve sosyal hizmetler, 5 bin 100 ilanla kültür ve turizm, 4 bin 461 ilanla spor, 2 bin 575 ilanla çevre ve 398 ilanla afet ve acil durum kategorileri izledi” dedi. 
 
 
“Genç Gönüllüler, küçük özverilerle büyük işler başarmaya hazır olan herkesi gönüllü olmaya davet ediyor”
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Geleneklerimizde var olan hayırseverlik kültürünü, çağdaş hayatın evrensel değerleriyle harmanlayarak 21. Yüzyılın parlayan yıldızı olan gönüllülük çatısı altında, varlık sebebimizi yeniden keşfetmemizi sağlamayı amaçlayan Genç Gönüllüler Platformu, yalnızca 14-29 yaş aralığındaki gençlere değil bütün yaş gruplarını kapsayacak şekilde tüm ülkeye hizmet veriyor. Küçük özverilerle büyük işler başarmaya hazır olan herkesi gönüllü olmaya davet eden Genç Gönüllüler, gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenler arasında bir köprü rolü üstlenerek gönüllülük faaliyetlerinin kurumsal bir çatı altında gerçekleştirilmesine destek oluyor” diye konuştu.


Projeye uluslararası ödül 
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gönüllü arayan Kurum ve Kuruluşlar ile gönüllüleri buluşturan platforma 2017 yılında, afet ve acil yardım kategorisinde uluslararası Damir Cemerin Ödülüne layık görüldüğünü söyledi.
 
 
Gönüllülük Çalışmaları Dersi 
Gençlik ve Spor Bakanlığı personellerinden Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ferudun Cemal Sofuoğlu’ndan edinilen bilgiye göre; YÖK Başkanlığı ile yapılan protokol kapsamında “Gönüllülük Çalışmaları Dersi”nin tüm üniversitelerde seçmeli ders olarak okutulması sağlanmış, dersin 2020-2021 eğitim- öğretim yılında okutulmasına başlanılacaktır. Dersin amacı, öğrencilerin eğitim yaşantıları boyunca edindikleri bilgi, beceri ve birikimleri kullanarak katılacakları ve gerçekleştirecekleri bazı gönüllülük faaliyetleriyle üniversite ile toplum arasındaki bağları güçlendirilmek; böylece öğrencilerin seçecekleri bir gönüllülük alanında, önceden hazırlanacak bir plan dâhilinde bir dönem boyunca gönüllü çalışmalarda görev almalarını ve sonuçlarını paylaşmalarını sağlamaktır. Bu kapsamda gerekli içerik ve hazırlık çalışmalarına katkı sunulmaktadır.