Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 14-10-2020 10:32   Güncelleme : 14-10-2020 10:36

Danıştay Kararı ile İptal Edildi

Danıştay Kararı ile İptal Edildi

Şanlıurfa’da sosyal donatı alanlarını gasp edici nitelikte olan 180 dönümlük imar planı değişikliği, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu iptal edildi.

TOKİ ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından; Hastane, cami, park, pazar ve kültürel tesis alanı olan alanda, konut yapımı için yapılan imar değişikliği Danıştay’ın kararıyla iptal edildi. İptal kararını Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Selim Açar duyurdu.
Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Açar, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, ”2017 yılında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından;  Karaköprü İlçesi Doğukent Mahallesi 3309 ada 1 parselde 101 dönümlük Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi alanı, ve yine Karaköprü İlçesi Batıkent Mahallesi 761 nolu parselde yaklaşık 50 dönümlük Sağlık Tesis alanı (hastane) ve yeşil alan plan değişiklikleri ile  Konut alanına dönüştürülerek satılmak istenmişti. Bu durumu daha önce halkımızla paylaşmış ve dava yoluna gittiğimizi belirtmiştik.”dedi.
USULSUZ UYGULAMALARA DANIŞTAY ‘DUR’ DEDİ
“Bu usulsüz uygulamalar için 2 bakan, 3 vekil ve valimize durumu belirten dosyayı ilettiğimiz süreçte 'bunlar neden böyle yapıyor' ve 'bunlar Urfa damı oluyor' gibi söylemlerle karşılaştık. Tüm kabul edilmişliğe rağmen; pes etmedik ve dava sürecini takip etmeye devam ettik.” diyen Uçar, şunları kaydetti:”Gelinen noktada; dik durup, memleketine sahip çıkan bir STK’nın neleri değiştirebildiğini ve Urfa’nın sahipsiz olmadığını Danıştay’ın kesin kararı ile kanıtlamış durumdayız. Bütün Urfa halkına hayırlı olsun diyor; bundan sonra da bu ve benzeri usulsüz uygulamaların bugün olduğu gibi yarın da takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”