Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 21-10-2020 17:56   Güncelleme : 21-10-2020 17:59

Haktankaçmaz, Muhtarların Sıkıntılarını Anlattı

Haktankaçmaz, Muhtarların Sıkıntılarını Anlattı

Her yıl 19 Ekim’de kutlanan Muhtarlar Günü ve muhtarların sorunları ile ilgili Şanlıurfa Muhtarlar Dernek Başkanı ve Ertuğrulgazi mahalle muhtarı İbrahim Halil Haktankaçmaz, önemli açıklamalarda bulundu.

Muhtarlar Günü, 2015 yılında her 19 Ekim'de ülke çapında kutlanıyor. Günümüzde olan şekli ile temelleri ilk olarak 1829 senesinde İstanbul’da atılan muhtarlık birimi, özellikle küçük yerleşim yerlerinde dirlik ve düzeni sağlar. Bu yapısı sayesinde özellikle devletin yardımcısı olan muhtarların sorunlarına ve çözüm önerilerine dikkat çekmek için her yıl Muhtarlar Günü kutlanıyor. Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık görevini yürüten seçilmişler görevlerini 5 yıl boyunca yürütüyor. Köy ve mahallelerde tüzel kişiliği temsil eden muhtarlar için 19 Ekim tarihi Muhtarlar Günü olarak ilan edildi.
HAKTANKAÇMAZ: İLK BASAMAK MUHTARLIKLARDIR
Muhtarlıkların tarihte II. Mahmut döneminde İstanbul’dan başlayıp Anadolu’ya kadar yayıldığına dikkat çeken Haktankaçmaz,”Muhtarlar demokrasinin ilk basamağıdır. Sorunların ilk basamağı muhtarlardır, gerekli kurumlara iletişimini sağlanması noktasında gerekli katkıları sağlar.”dedi.
“YARDIMCI ELEMAN SIKINTIMIZ VAR”
Muhtarların her zaman sıkıntıları bulunduğunu ifade eden Haktankaçmaz,”Resmi işlemleri yaptırmak için çıktığımız zaman büroda kimseyi bırakmıyoruz, kapatmak zorunda kalıyoruz. Sorun oluyor o zaman. Vatandaşın işleri adam akıllı görülemiyor. Muhtar işleri halletmeye gittiği zaman kimseyi bırakma şansı yok, müdürü, yardımcısı, personelini bırakamıyor. Belediyelerden diğer kurumlardan bu konu da destek bekliyoruz bir eleman verilmesi noktasında. Muhtar evlerimiz DEDAŞ ile problem yaşıyor. Birçok muhtar, DEDAŞ’la hacizli durumda.”şeklinde konuştu.

“BİZ İCRA, MAKAMI DEĞİLİZ”
Vatandaş ile ilgili kurumlarla bir köprü vazifesi gördüklerini belirten Haktankaçmaz, şöyle konuştu:“İl kısmında biz icra makamı değiliz, sadece konuyu götürürüz, ilgilere iletiriz. İlçe belediyeleriyle bir sıkıntımız bulunmuyor. Büyük projeler noktasında Büyükşehir Belediyesi ile birer görüşmeler gerçekleştirdik, inşallah faaliyete geçirirler. Urfa’nın ciddi manada hizmete ihtiyacı bulunuyor.”