EĞİTİM
Giriş Tarihi : 29-10-2020 16:47   Güncelleme : 29-10-2020 16:47

Şanlıurfa’da özel okullar platformu kuruldu.

Şanlıurfa’da özel okullar platformu kuruldu.

Eğitimin vazgeçilmezi özel okullardır
Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı stratejik planın gerisinde kalan Şanlıurfa’da özel okula giden öğrenci oranı yüzde 3,42’ye düşerken, özel okul yöneticileri de bir araya gelerek platform oluşturdu. Oluşturulan platform, tüm tedbirleri almalarına rağmen okullara destek verilmemesine tepki gösterdi.
Şanlıurfa’da özel okullar platformu kuruldu. Platformun amacı, özel okulların yaşadığı sıkıntıların giderilmesi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı stratejik planın gerisinde kalan Şanlıurfa’daki özel okulların sıkıntısı giderek büyümeye devam ediyor.
Özel Okullar Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığımızın 2019-2023 stratejik plan hedeflerinden biri de ülkemizde özel okula giden öğrenci sayısını arttırmaktadır. Bakanlığımızın hazırlamış olduğu stratejik planda, 2023 yılında özel okul öncesine devam eden öğrenci oranını %16,2’ya, özel ortaöğretime devam eden öğrenci oranı % 13,5 a çıkarılması hedeflenmektedir. Bakanlığımızın yayımladığı resmi istatistik verilerine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılında, Türkiye’de özel okula giden öğrenci oranı % 8.05 iken, Şanlıurfa’da bu oran % 3,42’dir. Türkiye’de ve özellikle ilimizde özel okula devam eden öğrenci oranının, stratejik plan hedefinin çok altında olduğu görülmektedir. Bu oranın yükselmesi ve Bakanlığımızın stratejik plan hedefine ulaşması için ilimizde özel okulların desteklenmesi önem arz etmektedir” denildi.
Şanlıurfa’da derslik sıkıntısının yaşandığı belirtilen açıklamada, derslik sayısının bir kısmının özel okullar tarafından karşılandığı belirtildi. Kente yatırım yapmanın derdinden oldukları belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Şanlıurfa derslik başına düşen öğrenci sayısının en yüksek olduğu illerden birisidir. Bizler, özel okullar olarak devletimizin hizmetinde olduğumuzu, İlimizin derslik ihtiyacının karşılanmasına ciddi yatırımlarla katkı sunduğumuzu ifade etmek isteriz. Şanlıurfa’da toplam derslik sayısı 19.718 dür. Bu dersliklerden 1.908 tanesi özel okullarımıza aittir. Yani ilimizin derslik ihtiyacının yaklaşık %10 u özel okullarımızın katkısı ile karşılanmaktadır. Tıpkı derslik sayısında olduğu gibi, öğretmen başına düşen öğrenci sayısında da ilimizde ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında ilimize pozitif ayrımcılık yapmasına rağmen ne yazık ki bu oran bir türlü düşürülememekte, ilimizin öğretmen ihtiyacı karşılanamamaktadır. İlimizde 29.015 öğretmen görev yapmakta olup bunların, 2057 ‘si özel okullarda çalışmaktadır. Başka bir ifade ile ilimizdeki öğretmenlerin yaklaşık %8 i özel okullarda istihdam edilmektedir. Özel okullarımızın tamamı Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından denetlenerek, eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol belgelendirme programı kapsamında OKULUM TEMİZ BELGESİ almıştır. Okullarımızda HES kodu, maske, dezenfektan, sosyal mesafe vb pandemi döneminin gerektirdiği tüm tedbirler en üst düzeyde alınmaktadır. Ayrıca, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre, özel okullarımızda derslik başına düşen öğrenci sayısı 12 dir. Bu sebeple içimiz rahat bir şeklide Okullarımız Sokaktan Daha Güvenlidir demekteyiz. Bu ifadeyi aynı şeklide Milli Eğitim Bakanımız, Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu Üyeleri de ifade etmektedirler. Şanlıurfa'da hizmet veren özel okul kurumları olarak, 2020-2021 eğitim öğretim yılında yapılması gerekenleri değerlendirmek üzere daha öncede de farklı zamanlarda bir araya geldik. Bugün itibarıyla aşağıda isimleri belirtilen okullarımızın bu birlikteliği Şanlıurfa Özel Okullar Platformu adı altında devam edecektir. Platformu temsilen, Bekir TOY, Celal ÇİFTÇİ, Eymen SARAÇ, Mehmet BÜYÜK, Mehmet ERCAN, Ömer AĞ, Ömer N. KAPAKLI ve Yavuz Selim DAĞ Yürütme Komisyonuna görevlendirilmişlerdir. Cumhuriyetimizin 97.yılını kutladığımız bu bayram gününde, özel okul kurucuları olarak, Şanlıurfa’nın eğitimde hak ettiği yere gelebilmesi için üzerimize düşeni, dün olduğu gibi bugün de yerine getirmeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
AK Koleji 
İlimkent Okulları 
Şanlı Doğuş Koleji 
Amaç Okulları 
İTÜ Doğa Koleji 
Şanlı Gelişim Okulları 
Aydınlar Koleji 
Girne Koleji 
Şanlı Nesil Koleji 
Bilimfen Okulları 
Kadir Evliyaoğlu Koleji 
Şanlıurfa Simya Okulları 
Celal Çiftçi ASML 
Kolej Modüler 
Ufuk Koleji 
Çamlıca Koleji 
Kültür Koleji 
Uygar Koleji 
Çankaya Koleji 
Lisans Koleji 
Uzman Akademi 
Endülüs Koleji 
MEM Eğitim Kurumları 
Yeni İzler Okulları 
Fırat Koleji 
Orjin Koleji 
Yeni Ufuklar Koleji 
Final Okulları 
Pisa Koleji 
Yöntem Koleji 
Işıl Koleji 
Rota Akademi Koleji 
Yükseliş Koleji 
İlgi Okulları 
Siverek Simya Koleji 
YSD Koleji