Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 31-10-2020 08:47   Güncelleme : 09-11-2020 16:32

Oto Galerici Esnafın Umutu Çiftçiler..!

Oto Galerici Esnafın Umutu Çiftçiler..!

Koronavirüs salgını, küresel çapta otomotiv üretimini ve pazarı olumsuz etkiledi. Türkiye’de ise özellikle yılın ilk aylarında sıfır otomobil tedarikinde yaşanan sıkıntılar, pandemi süreciyle daha da uzadı.

Aynı dönemde, Türkiye pazarında en çok satan ikinci el araçların fiyat artışlarına bakıldığında ise, dört ayda ortalama yüzde 12.33’lük artış yaşanması dikkat çekti.

Oto Galerici Nebi Günbeyi, yaptığı açıklamada,”Şu aşamada araba piyasası dolara endeksli durumda. Dolar yükselince otomatikmen araba fiyatları da yükseliyor ve pandemi de bu süreci etkiledi.”dedi.

PAMUK, MISIR HASADINDAN SONRA İŞLERİMİZ AÇILACAK
Araba sayısının düşüklüğünden dolayı fiyatların artığına dikkat çeken Günbeyi,”Yurtdışından dışarıdan çok az araba geldi. Eskiden önemli firmalar ayda 100 tane araba gönderirken şimdi bir araba geliyor. Bundan dolayı gün geçtikçe araba fiyatları yükseliyor. Şanlıurfa'da da şu aşamada mısır, pamuk hasatları devam ediyor. Harmandan sonra çiftçilerimizi bekliyoruz. İşlerimizin açılacağına inanıyoruz.”şeklinde konuştu.

FİYATLARIN DÜŞMESİ ARAÇLARIN GELMESİNE BAĞLI
Araba alacaklara tavsiyelerde bulunan Günbeyi, şöyle konuştu:”Bu duruma bağlı olarak da fiyatlar yine yükselir. Araba alacaklara tavsiyemiz üretimin artmasını beklesinler, araçların gelmesini tavsiye edebiliriz. Art talep dengesine bağlı, fiyatların düşmesi ve yükselmesi.”