Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 05-11-2020 11:26   Güncelleme : 09-11-2020 16:30

Pamuk Altın Çağını Yaşıyor

Pamuk Altın Çağını Yaşıyor

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, pamuğun altın çağını yaşadığını söyledi.

Türkiye’de pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 40’ının karşılayan Şanlıurfa’da rekoltenin yüksek olması yüzleri güldürüyor.

Harran Ovasında başlayan hasat çiftçileri yüzünü güldürdü. Pamuk tarlalarına biçerdöverler girmeye başlamasının ardından verimin oldukça yüksek olduğu gözlemlenirken, başlayan hasat Çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Ülke ekonomisi açısında önemli bir yere sahip olması nedeniyle ‘Beyaz Altın’ olarak nitelendirilen pamuk, lifiyle tekstile, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması nedeniyle stratejik bir öneme sahip ürünlerin başında yer alıyor.

ÇİFTÇİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Uçsuz bucaksız tarım alanlarının sahip olan Şanlıurfa'da 'beyaz altın' olarak nitelendirilen üründe hasat sürüyor.

Şanlıurfa’da yaklaşık yüzde 40’ı yetiştirilen pamuk Türkiye’nin tekstilinde de önemli bir konuma sahip durumda.

Pamuk rekoltesi hakkında açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, rekoltenin yüksek olduğunu belirtip kilogram fiyatının da yüksek olduğunu söyledi.

BAŞKAN EYYÜPOĞLU; PAMUK ADETA ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

Verim yüksek pamuk eken çiftçilerimizin yüzü gülüyor fakat pamuk ekim alanı yüzde eli oranında düşüş yaşandı geçen yıl 2 milyon 314 bin dönüm alana pamuk ekilirken bu yıl 1 milyon 400 bin alana pamuk ekimi gerçekleşti. Bunun sebebi ise girdi maliyetlerin çok olması ve pamuk eken çiftçilerimizin çoğu 3 yıl sorununa takılmasından dolayı ekim alanı daraldı. Çiftçilerimize hayırlı bereketli kazançlı bir yıl geçirmesini diliyorum. Şanlıurfa Ziraat Odası olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Dedi.