Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 11-11-2020 15:54   Güncelleme : 11-11-2020 15:59

Ev Fiyatları Neden Yükseliyor

Ev Fiyatları Neden Yükseliyor

Şanlıurfa’da emlak sektörü artan girdi maliyetleri, faizlerin yüksekliği ev fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

Emlak sektöründe Müteahhitler zor günler geçiriyor. Doların yükselmesi demir çimento fiyatları bayağı yükseldi. Emlak Danışmanı Serhat Erdem, Ajansımıza yaptığı açıklamada,”Maliyetler çok arttı. Karaköprü'deki pahalılık durumu insanları kara kara düşündürüyor. Piyasaların durulması mutlaka gerekiyor. Ev fiyatlarında hakikaten uçuk fiyatlar var.”dedi.

Karaköprü'de 1 milyon 300 bin liraya daire fiyatlarının bulunduğu belirten Erdem, şöyle konuştu:”İnsanların alım gücü çok çok düştü bu durumda. Belediyeler yapılan denetimlerden sorumludur. Belediyenin bu noktada denetimden denetimi başlatması lazım etkin bir şekilde. Karaköprü'de dere yataklarında imar izni verilmiş. Belediyede belediye blokları ciddi bir çalışma yapmalı kontrol sağlamalı. Olası bir depremde. Karaköprü’de ciddi yıkımlar meydana gelir. Can kayıpları olur. Türkiye'de şu aşamada gidişat iyi değil. 

İNSANLAR, EV ALMAYI DÜŞÜNMÜYOR ŞU AŞAMADA
Her şey dolarla geliyor, dolar yükseldiği zaman maliyetlerde yükseliyor. Devletin bu noktada faiz oranlarını düşünmesi gerekiyor. bir müteahhit borsası oluşmuş Urfa'da dairelerin fiyatlarını arttırıyorlar. Bir yerde daire satışları kilitleniyor. Vatandaşların Allah yardımcı olsun. Bu noktada müteahhitler kendini geri çekiyor. Bu durumda insanlar ev almayı düşünmüyor, geri bekliyorlar. Bu gidişat iyi bir gidişat değil.”