Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 21-11-2020 12:21   Güncelleme : 21-11-2020 12:21

Pandemi Ciğer kebabı tüketiminide düşürdü

Pandemi Ciğer kebabı tüketiminide düşürdü

Türkiye’de ciğerin en çok tüketildiği illerin başında gelen Şanlıurfa’da kültür önemi her geçen daha da korumaya devam ediyor. Ama pandemi süreci ile birlikte tüketim oranı 3/1’e düştü.
Ciğerci Ustası Yalçın Dörtel, ciğer kültürün kentteki öneminden bahsetti, çevre illerle süren tartışma ve pandemi sürecine yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Dörtel, muhabirimize yaptığı açıklamada, pandemi süreci ile birlikte işlerinin yüzde 60 düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:”Satışlarımız günde 500 ekmek 2 ya şimdi 150'ye düştü. Müşteri sayısında ciddi adam ciddi anlamda düştü. Pandemiden dolayı 81 il ciddi anlamda etkilendi. Rabbim bir an önce bu hastalığı üzerimizden def eder.

İLLER ARASINDA BÜYÜKLÜK FARKI VAR’
Urfa Antep Diyarbakır arasında kıyaslama yapılır. Urfa ve Diyarbakır ciğer arasında büyüklük farkı var. Ciğer ne kadar küçük doğranırsa o kadar lezzetli olur. Antep daha büyük doğruyor. Kendine göre bir lezzet oluşturmuş Diyarbakır'da küçükbaş hayvanların ciğerlerini kullanarak kendine bir özgü oluşturmuş durumda. Şanlıurfa'nın neresine giderseniz gidin bütün kesimler ciğeri tüketiyor yoğun ilgi gösteriyor.”