Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 21-11-2020 12:35   Güncelleme : 21-11-2020 12:35

Şanlıurfa'da Tesbihlere Yoğun İlgi

Şanlıurfa'da Tesbihlere Yoğun İlgi

Şanlıurfa’da takı – tespih esnaflığı yapan Ömer Koyuncu, özelliklerine ve kullanılan taşlarına göre tespihlerin değer kazandığını, 300 liradan 50 bin liraya kadar bulunan tespihlerin farklı müşterilerinin olduğunu belirtti.

"TESPİHLERİN FİYATI İŞÇİLİĞE GÖRE DEĞİŞİYOR"
Tespihlerde kullanılan malzeme, yapan ustanın önemli olduğunu söyleyen Koyuncu, "40 bin, 50 bin liraya değerli tespihler var. Tespihin ne kadar eski olduğu da fiyatı için önemli. Haricen, damla dediğimiz yani saf malzemeden, topraktan çıktığı gibi üretilen tespihler var. Bunlar gram hesabı, içerisinde kalan fosilleriyle, içerisindeki damarlarıyla fiyat belirlemesi yapılır. Bu elimdeki tesbih damla kehribar tek parça şeklinde yapılmakta ustası Ankara'da Nakkaş ustası bu tesbihimizin fiyatı 10000 ila 40.000 lira değişkenlik gösteriyor. Şu aşamada alıcısı bir de var. Ama satma taraftarı değilim. Bizim için çok önemli.”dedi.

“KIYMETLİ TÜRÜ ‘DAMLA KEHRİBAR”
Birçok noktada teşbihin değerlendirildiğini belirten Koyuncu,”Tesbih olayı çok farklı bir merak, koleksiyon yapanlar bile var. Günümüzde moda olmuş durumda tesbih. Kıymetli olanı damla kehribar, sıkma kehribar. Tesbih kültürü şimdi gençlerimizde bir aksesuar olarak değerlendiriliyor. Kendini ayrıca benimseyen insanlar kullanıyor. Dini ritüelde de kullanılır tesbih, zikir ve diğer noktalarda.
“TALEP ÇOK FAZLA”
Bu işe Şanlıurfa'da girmeye çalışıyoruz. Kehribar taşlarından oluşan ürünleri satmaya devam ediyoruz. Ayrıca şifa niyetine de kullananlar var. Çocuklarında diş çıkarma noktası olsun yetişkinlerde de sinir strese iyi geldiği değerlendirilir. Hem aksesuar hem de şifa niyetine kullanılıyor. Tesbihe talep oldukça fazla. Talepleri karşılamak için alt – üst segmentte fiyat aralığımız bulunuyor.

“TESBİHTE TEMEL UNSUR: MERAK VE TUTKU”
Elimizde tek bir tesbih olmuyor. Aksesuar bulundurmaya çalışıyoruz. En düşük tesbih fiyatlarımız 300 liradan başlayıp 45 bin TL'ye kadar tespitlerimiz mevcut. Kehribar türleri elimizde bulunuyor. diğer kehribar türlerinde ise fiyat aralığı 4 ile 10 bin lira arasında değişiyor. Tesbihleri daha çok meraklısına satmaya çalışıyoruz. Tesbihte para kazanmaktan öte seven kişileri ulaştırmaktır amaç.”