Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 25-11-2020 12:27   Güncelleme : 25-11-2020 12:27

Çiftçiler Kararlı, Mısırlarımız Çürüse Bile Hasat Yapmayacağız..!

Çiftçiler Kararlı, Mısırlarımız Çürüse Bile Hasat Yapmayacağız..!

Türkiye’nin en önemli hububat merkezlerinden biri olan Şanlıurfa`da mısır, fiyatının düşük olması nedeniyle çiftçiler mısırı biçmeme kararı aldı.

Gübre, tohum, ilaç, mazot gibi tarımda kullanılan ürünlerin pahalılığından yakınan çiftçiler, DEDAŞ’ın yüksek elektrik faturaları çıkartmasının yanında ekilen ürünün fiyatının düşük olmasının, maliyeti karşılamadığını belirtti.

Muhabirimize konuşan Çiftçi Mehmet Yıldız, bölgede çiftçiliğin bitme noktasına geldiğini savundu.

“Mısır para etmiyor, ne yapacağımızı bilmiyoruz”

Mısır fiyatının düşük olmasından yakınan Yıldız, “Şu an tarlamızı biçsek de masrafını kurtaramadığı için biçmiyoruz. Mısır tarlada çürüyor, biz de ne yapacağımızı bilmiyoruz. Birileri özellikle çiftçiliği bu bölgede bitirmek istiyor, bunlar kim? Türkiye’nin yüzde 50’sinden fazlası çiftçilikle geçimlerini sağlıyor, yazık değil mi? Şu an mısır para etmiyor, bu yüzden satmıyoruz. Fabrikatörler kendi arasında anlaşmış 1850 tl yi bulan Mısır şu an Şanlıurfa`da 1450 tlye gidiyor. 400 tl gibi bir rakam düşürdüler bu çiftçiye yapılan bir zülümdür. bizde çiftçiler olarak karar aldık Mısır fiyatları yükselmeden mısırlarımızı biçmeyeceğiz.çürüse bile biçmeyeceğiz.dedi.