SİYASET
Giriş Tarihi : 01-12-2020 23:25   Güncelleme : 01-12-2020 23:27

BAŞKAN POLAT : 12 MİLYON EMEKLİ AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞIYOR

BAŞKAN POLAT : 12 MİLYON EMEKLİ AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞIYOR

Şanlıurfa Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Polat emeklilerin açlık sınırında olduğunu en az yüzde 30 zam yapılmasını istedi.

Başkan Polat yaptığı açıklamada, 12 Milyon ekmekli açlık sınırı altında maaş alıyor, ayrıca emekli maaşlarında  bir adaletsizlik var. 
Bugün hala 1500 tl civarında milyonlarca emekli maaşı alıyorlar. 
1500 tl civarında maaş alan emeklinin dolar karşısında maaşı eriyerek 985 liraya inmiş bulunmaktadır. 
2002 yılında bir emekli maaşı ile 8 tane çeyrek altın alınırken en düşük emekli maaşı ile bugün 2 çeyrek altın alınabiliyor. 
İşçi emeklisi akp ' nın tek başına 18 yıllık iktidarında refahı artacağına  6 çeyrek altın birden kayıp etmiş. 
Bu gün 12 milyon emekli işçi açlık sınırı altında yaşam mücadelesi veriyor. 
Bu gün milyonlarca işçi emeklisi açlık sınırı altında maaş aldığı için geçinemiyor ve tekrar çalışmak mecburiyetinde kalmıştır. 
" Emekli olayim kalan ömrümü çocuklarımızla ,  torunlarımızla geçirelim ve biraz rahat edeyim derken geçinemiyor, torunlarina ve çocuklarina birer harçlıkta veremiyor ve ikinci bir işte çalışıyor ' yada  çocuklarından ve yakınlarından geçinmek için yardım alıyor 
Türkiye  Küresel emekliler endeksi sıralamasında 37 ülke arasında 42 .2 puanla sonda üçüncü sırada. 
Ardında Arjantin 39.5 ve Tayland 34.4 ile son sırada. 
AKP iktidari " şu kadar büyüdük, şu kadar milli gelirimiz yükseldi " diyor .
Ama bu büyüme ve refah payından Emeklilere hiç bir katkı düşmüyor. 
Çarşı, pazarda gerçekleşen Enfilasyon yerine, iktidarın emriyle hazırlanan sahte Enfilasyon rakamlarına göre sadaka türlü yüz de 5' 6 gibi yüzdelik artışlarla emekliyi açlık ve yoksulluğa mahkum ediyorlar. 
Ayrıca yaşamları gereği sağlık sorunları ile boğuşuyorlar hastahanelerde bir çok sağlık kesintisi adı altında maaşlarında kesinti yapılıyor 
2002 akp iktidarı öncesi emeklilerde yüz de 10 ilaç payı dışında hiç bir kesinti yapılmıyordu. 
Ülkenin kaynakları iktidarın her alandaki lüküs yaşamına, yandaş şirketlere, lalelere, çiçeklere, sık sık yenilenen kaldırımlara, refüzlere, hasta garantili şehir hastahanelerine, yolcu garantili hava alanlarına, araç garantili yollara, köprülere aktarılıyor bunlara para bulunuyor, kendi lüküs yaşamlarına araba ve uçak saltanatlarına para var ama emekliye gelince para yok deniliyor. 
Başka bir konuda  işçiler yıllarca çalışmış çıkardıkları yasalarda emeklilikle yaşa takılmış bu gün emekli olamıyor ve emekli maaşı bağlanmıyor. 
Yine başka bir konu Akp emekliler yasasında sistemi bir kaç kez değiştirerek bir çok adaletsizliğe yol açmıştır. 
8 . Eylül 1999 öncesinde emekli olanlar, 8. Eylül 1999 ile  30. Nisan 2008 arasında siğortalı olanlar  ve Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar olmak üzere 3 ayrı sistem ve bu sistemler arasında ciddi adaletsizlikler var. 
Bu günlerde Mecliste emeklilerle ılgili konular görüşülüyor bu sistemin bir an önce düzeltilmesi ve Ocak ayı içinde belirlenecek olan emeklilerin maaşlarına en az yüz de 30 zam yapılması  gerekmektedir. 
Aksi takdirde emekli gittikçe perişan olacaktır.