SİYASET
Giriş Tarihi : 24-12-2020 19:09   Güncelleme : 24-12-2020 19:11

Vekil Özyavuz, ücretli öğretmenlerin talebini dile getirdi

Vekil Özyavuz, ücretli öğretmenlerin talebini dile getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Şanlıurfa Milletvekili ve MYK Üyesi İbrahim Özyavuz, ücretli öğretmenlerin haklarının düzenlenmesi için TBMM’de bir konuşma yaptı.
MHP Şanlıurfa Milletvekili ve MYK Üyesi İbrahim Özyavuz, ücretli öğretmenlere kadro açılması talebini dile getirerek, bu öğretmenlere özlük haklarının verilmesini istedi.
TBMM Genel kurulunda açıklama yapan Vekil Özyavuz, “Türk Milli Eğitim sisteminde ağırlıklı olarak öğretmenler kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olarak çalışmaktadırlar. Ücretli Öğretmenler birçok haklardan faydalanamamaktadırlar. Oysa yaptıkları iş kadrolu bir öğretmenle aynı. Ücretli öğretmenler yarım gün sigorta ve yaklaşık 1.500 TL maaş ile çalışan eğitim emektarlarıdır. Üç yıl önce düzenlenen bir yasa tasarısı ile 5 yıl ve üzeri öğretmenlik yapan ücretli öğretmenler için bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 kadro verildi ancak tamamı da kullanılmadı. 5 yıl ve üzeri çalışan ücretli öğretmenler, en azından atamalar için mülakata davet edilebilir, özlük hakları ve ücretleri yeniden düzenlenebilir” şeklinde konuştu.