GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-01-2021 14:58   Güncelleme : 15-01-2021 14:58

MİLLETVEKİLİ TANAL, O UYGULAMANIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

MİLLETVEKİLİ TANAL, O UYGULAMANIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

CHP’li Mahmut Tanal, TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nin otlatma yasağını Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşıdı. Tanal, TİGEM’le birlikte Tarım Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan da şikâyetçi oldu.

Bu arada Tanal, TİGEM arazisinde otladıkları gerekçesiyle hapsedilen hayvanların sahiplerine ‘bakım ve besleme’ adı altında ödetilen paraların makbuzlarını paylaştı. Tanal, Maliye Bakanlığı’nı göreve davet etti.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa'daki Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nin bölgede uyguladığı otlatma ve araziye geçiş yasağını, Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) taşıdı.

Tanal, Ceylanpınar ilçesi sınırları içerisinde kurulu İşletmenin arazilerinin, Ceylanpınar’la birlikte Şanlıurfa’nın diğer ilçeleri Akçakale, Viranşehir ve Harran’a, Mardin’in Kızıltepe ilçesine kadar uzadığına dikkat çekti.

Tanal, dilekçesinde, TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nün son dönemde aldığı bir kararla çevre köylerde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerin TİGEM arazilerini otlatma alanı, mera olarak kullanmasını yasakladığını, çevre köylerin TİGEM arazilerine açılan yollarını kapattığını hatırlattı.

CHP’li vekil Mahmut Tanal, şikayet dilekçesinin şu ifadelere yer verdi; “TİGEM arazisinde otladıkları gerekçesiyle İşletmenin Gümüşsu, Beyazkule, Gökçayır, Akrepli ve Karataş birimlerine götürülen hayvanların nezarethaneyi andıran alanlarda hapsediliyor. Hayvanlarını geri almak isteyen çiftçilerden bakım masrafı adı altında para talep ediliyor. Hayvan başı istenen para miktarının ise neredeyse hayvanların ortalama değerine denk düşüyor. Parayı ödeyemeyen çiftçilerin hayvanları, TİGEM’in nezarethaneyi andıran alanlarında alıkonulmaya devam ediliyor.”

Tanal, sosyal medyada paylaştığı video görüntülerini de şikayet dilekçesiyle birlikte ek olarak Kamu Denetçiliği Kurumu’na sundu.

UYGULAMA HUKUKİ DEĞİL

Şanlıurfa’da hayvancılıkla uğraşan vatandaşların hukuka ve hakkaniyete aykırı bir cezalandırma ve yaptırım işlemleri ile karşı karşıya kaldığını belirten Tanal, “Faaliyet alanına girmeksizin yetki sınırlarını aşarak vatandaşa cezai işlemler uygulayan ve belli bir meblağ ödenmeden hayvanları teslim etmeyen TİGEM’in bu uygulaması, hukuki dayanaktan tamamen yoksundur. Bu durum modern anayasal düzende kabul edilemez niteliktedir. Dolayısıyla Şanlıurfa’da TİGEM tarafından hukuka ve hakkaniyete aykırı bir şekilde gerçekleştirilen eylemler, kişilerin Anayasadan doğan haklarının doğrudan ihlal etmektedir” dedi.

YERİNDE BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ TALEBİ

Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu’nun 17. maddesi 4. fıkrası gereğince başvurusunun kabulüne karar verilmesinin hukuka ve hakkaniyete uygun olacağını vurgulayan Tanal, ayrıca TİGEM Ceylanpınar İşletmesi tarafından el konulan ve sahiplerine teslim edilmeyen, açlık, susuzluk ve bakımsızlıktan telef olan kaç tane hayvanın bulunduğuna, otlatma yasağı ve araziye açılan yolların kapatılmasına dair yerinde bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğinin altını çizdi.