Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 15-01-2021 15:00   Güncelleme : 15-01-2021 15:00

Acar Yetkililere Çağrıda Bulundu

Acar Yetkililere Çağrıda Bulundu

Şanlıurfa-Diyarbakır yolu üzerindeki kavşaklarda birçok kez trafik kazası meydana geldi. Şehir planlamacıları, acilen elektronik denetleme sistemlerinin kurulması gerektiğini belirterek kenttin ulaşım master planının hazırlanması gerektiğini söyledi...

Urfa – Diyarbakır karayolunda son günlerde kaza üstüne kaza yaşanıyor. Kavşakların giriş ve çıkışlarında yaşanan kazalar, temel sebeplerin araştırılmasına neden oldu. Şehir planlamacıları, çözüm önerilerini sıraladı, acilen yapılması gereken konusunda yetkililerine uyarılarda bulundu.

ULAŞIM MASTER PLANI ŞART

TMMOB Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar, ortaya çıkan duruma geniş ölçekten bakılması gerektiğini söyledi. Açar, şöyle konuştu:”Kentte Ulaşım Master Planının halen yapılmadığını görmekteyiz. Şehir için olmazsa olmaz Master Planı hala yapılmadı, çoğu zaman söylüyoruz. 3 başkan geçti, yine söylüyoruz. Yetkililerimiz bu konuya kulak tıkamaktadır. Bol kavşaklar yapılırken kendi şunu söylemiştik kenti köstebek yuvasına çevirmenin bir anlamı yok. Eğer ulaşım master planı olmuş olsaydı şu sıkıntıları yaşamazdık şu aşamada. Defalarca ifade etmemize rağmen bir sonuç alamadık.”

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Yaşanan kazaların ardından Emniyet İl Müdürlüğüne büyük görevler düştüğünü belirten Açar, şunları kaydetti:“Bu kavşakların yaya ve bisiklet ulaşım akslarının olmaması aşikar. Bunlara ulaşımın ortaya koyacağı durumlar, raylı sistem için bir altyapı bırakıldı mı? O da bir muamma. Ne kadar Abide’den çıktığımızda Balıkayağı Bulvarı ne kadar sürücülerimiz istediği hızda gidebiliyor. Ne bir denetim bir radarı ne hız sınırı hız koridoru var. Bu noktadan kazalara sebebiyet veren ana unsurun bu olduğunu görüyoruz. Şehir içinde isteyen istediği gibi istediği hız da gidecek diye bir kaide yok. Şehrin kendi içinde bir düzeni olması gerekiyor. Bunu sağlayacak olan da emniyet müdürlüğümüzdür. Bu noktada ABD’den başlayıp Balıkayağı Kavşağına kadar bir Elektronik Denetleme Sisteminin kurulması elzemdir. Bu noktada yetkililere yine çağrıda bulunmuş olalım.”