EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-02-2021 17:19   Güncelleme : 04-02-2021 17:40

GÜBRE FİYATLARI TAVAN YAPTI

GÜBRE FİYATLARI TAVAN YAPTI

Çiftçilerin olmazsa olmazı gübre, yaşanan fiyat artışlarıyla üreticilerin belini büküyor. Gübreciler, fiyat artışını dünya piyasına bağlarken girdi maliyetleri altında ezilen çiftçiler ise kara kara düşünüyor.

Özelleştirmeler sonrası ithalata bağımlı hale gelen gübrede ciddi zamlar meydana geldi. Yeni sezon zam şoku ile başlarken birkaç ay içinde gübrenin daha da zamlanacağı, bu artışın sofraya yansıyacağı tahmin ediliyor.

Yaşanan süreci değerlendiren Gübre Satış Temsilcisi Adil Polat, Muhabirimize yaptığı açıklamada, ,“Yağmurların yağması geç olmakla birlikte çiftçiler ve bizler açısından ciddi bir etki yarattı. Satışlarımız arttı bu dönemde. Pandemi sürecinde çiftçilik olumsuz etkilenmedi. İşler rayında devam etti.”dedi.

ZAMLARLA İLGİLİ CİDDİ ELEŞTİRİ ALIYORUZ

“Herhangi bir fazla bir sorun yaşamadık gerek devletimiz gerekse valilerimiz bu konuda önemli destek verdiler.” diyen Polat, şunları kaydetti:”Hem bayilere hem de çiftçilere gerekli desteği hassasiyeti gösterdiler. Gübre fiyatları şu aşamada çok yükseliyor. Bununla ilgili çok eleştiri alıyoruz. Biz de bunun araştırmasını yapıyoruz. Bu noktada sorunun kaynağını öğrenmek lazım.

SANCILI SÜREÇ DEVAM EDECEK GİBİ

Elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda dünya piyasasına bağlı fiyatlarının yükselişi bizleri de otomatikmen etkiliyor. Yurt dışındaki fiyatlarla bağlantılı küresel olduğu için bu noktada bütün ülkeler birbiri paralel. Bu noktada devletin yatırımlarına veryansın etmek doğru bir şey değil. Çok ciddi bir süreçten geçiyoruz. Maliyetler çok ciddi derecede arttı, çiftçi alımlarını etkiliyor, bizim mal alışımızı etkiliyor. Bu sancılı süreç daha da devam edecek gibi, çiftçileri tavsiyemiz bu süreci biraz daha hızlandırıp gübrelerini temin etmeleri. Çiftçilerin avantajına olacaktır.”