Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 10-02-2021 17:47   Güncelleme : 10-02-2021 17:47

Servisçiler, Kendilerine Sahip Çıkılmasını İstiyorlar

Servisçiler, Kendilerine Sahip Çıkılmasını İstiyorlar

Covid-19 pandemisi nedeniyle eğitim öğretime ara verilmesi nedeniyle servisçi esnafı büyük maddi kayıplara uğradı. Çok zor günlerde geçirdiklerini belirten sürücüler, belediye ve diğer yetkili kurumların kendilerine sahip çıkılmasını istiyor...

Ulaştırma sektörü ve servisçi esnafı, Coronavirus (Covid-19) pandemisinden en çok etkilenen kesimlerin başında geliyor. Covid-19 nedeniyle alınan tedbirlerin kapsamında kontak kapatan servisçiler, okul servis taşımacılığı yapan esnafı kara kara düşündürüyor.

REİSOĞLU: HERKES KAFASINA GÖRE FİYAT VERİYOR
Pandemi süreci ile birlikte çok zor günler geçirmeye başladıklarını belirten Okul Servisçisi Hüseyin Reisoğlu, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:”Bir fiyat listesi çıkabiliyor. Ama bu fiyat listesine. Uyan hiç kimse yok ilde. Herkes kafasına göre istediği gibi fiyat veriyor. Artı bir de S plaka olayı var. Komşu illerde S plaka Antep olsun Mardin olsun 150 bin lira iken Şanlıurfa'da durum farklı. Şanlıurfa'da değeri yüksek olan bu plakalar devir ücreti olarak Şanlıurfa'da 3750 lira para alınır.  Diğer illerde 1500 lira çok fark var haklı bir paradır ne kadar Normalde Noter bazında olması gerekiyor. 300 500 lira. Olması lazım. Biz 3750 lira veriyoruz. Her yıl da 350 lira bandrol, plaka vergisi yatırıyoruz. Mahkemeye verdik alamayanlar var. Ben bizzat belediye binasında dile getirdim bu belediye kararını. Parayı yatırdığımı zaman bağış adı altında para yatırıyoruz. Belediyeye bağış yapıyorum. Bu saçma bir şey. Zeynel Abidin Beyazgül ile görüşmüştük. Biz konunun takipçisi olacaklarını sorunu düzelteceklerins ifade etmişti.

SERVİSÇİLER İÇİN ACİLEN BİR ODA KURULMALI
Gitgide kötü oluyor durumlar olan gene garibana oluyor, fakire oluyor. Bu pandemi sürecinde bütün servisçiler için iş oluşturulmalı. Belediye olsun bu aylık bazında olsun. Organizeye olsun 80 100 liraya gidiyorlar. Araca 150.000 liralık para bağlamışlar adam aylık bin 500 lira para alıyor. Gerçekten bu durum yazık üzücü. Acilen bir oda kurulmalı bu işlerin takibi ele alınmalı. Bu durumlar denetleyecek bir kurum olmalı.

SÜREKLİLİK OLMAYINCA SIKINTIYA GİRİYORUZ
Allah servisçilerinin yar ve yardımcısı olsun. Bir an önce okullar açılmasını bekliyoruz, açılması bizim için çok iyidir. İşlerimiz açılır. Bu gevşetme sürecinde 1 ay çalıştık. Sonra gene kapandı. Gene eski günlerimize döndük.  Süreklilik bizim için olmayınca sıkıntıya giriyoruz. Belediye verdi vaatlerin hiçbirinde durmadı.”