EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-02-2021 16:33   Güncelleme : 12-02-2021 16:33

Pandemi döneminde pasaj esnafı iflasın eşiğinde

Pandemi döneminde pasaj esnafı iflasın eşiğinde

Japon Pasajı Derneği Başkanı Mehmet Toprak, pandemi nedeniyle en kötü günlerini yaşadıklarını belirterek, esnafa acilen destek verilmesi gerektiğini belirtti.

Pandemi ve ekonomideki gel – gitler pasaj esnafını derinden sarsmış durumda. Çok zor günlerde geçirdiklerini belirten Başkan Toprak, şunlar kaydetti:” Urfa Pasajı Güneydoğu ile Batıyı birbirine bağlayan adeta bir köprüdür. Buradaki önem buradaki Ticaret merkezleri yurt dışındaki alışverişini burada ne yaparlar? Piyasanın bir yükselmesi düşmesi esnafı vatandaşı tedirgin etmiştir. Esnafın işi çok kırıktı şu aşamada, gümrük sıkıntıları bulunuyor pandemi nedeniyle. Vatandaşların müşterilerin pasaja girmemesi ve esnafı oldukça perişan hale getirmiştir. Birçok esnaf bu durumdan dolayı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır."

PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFA DENETİM YAPILMASI DOĞRU DEĞİL !

Pasaj esnafına yapılan denetimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Toprak, şunları söyledi:"Geçtiğimiz günlerde pasaja yapılan baskınlarda bakanlığımızın ve valiliğimizin kararı var. Bu noktada yapılan denetimlerle ilgili kalabalık ortamların oluşmaması için polisin esnafı ve vatandaşı uyarması gerekiyordu. Yaklaşık 560 polis Kapaklı Pasajına denetim yapması, cep telefonu araması bizce çok yanlış bir durumdu. Polisimiz bu noktada görevini yapacaktır; ama pandemi döneminde bu şekilde değil. Sokaklarda, bakkallarda kaçak çay, kaçak tütün, açık malzemeler satılırken pandemi noktasında esnafa bunu yapmaları doğru değil. Elimizin 14 tane vekili bulunuyor? Bizim için soru önergesi de verirler. Hakkımızda savunurlar. Bizim için de çalışmalarda yürütürler. Esnafımızın vekillerle ilgili bu açıklaması yanlıştı. Vatanımızı milletimizi seviyoruz. Biz esnafın milletvekilleri değil midir? Ben bunu kabul etmiyorum gibi ifadeler doğru değildir. Bizleri oldukça üzmüştür. Bizim 14 tane milletvekilimiz vardır. Hepsi de bizim milletvekillerimizdir."

DOLAR KURU BİZİ DERİNDEN SARSTI

Pandemi dönemi ile birlikte sabah 8 akşam 6'da dükkânı kapatıyoruz. Hiçbir iş yapamıyoruz. Böyle bir duruma gelmişiz, pasaj ülkemiz için çok önemli faydalı yer. Urfa'nın bütün bankaları pasajın etrafında konumlanmış durumda zamanında Orası iyi bir iş merkezi imiş. Şu aşamada sokaktaki bir bakkalın cirosu Kapaklı Pasajı'ndaki bir esnafın cirosundan kat kat daha iyi. Dolar kuru bizleri çok kötü etkiledi dolar yerinde. İşlerimizde fazla bir sıkıntı olmayacak, aldığımızı sattıklarımızı bileceğiz ki çalışma yürütebilelim. Pandemi de ise yurtdışından mal alıyoruz. Bu durumda ister istemez bizi olumsuz etkiledi. Gümrüklerde sıkıntı var. Mal çekemiyoruz pandemi döneminde pasaj iflas durumunda.”