Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 14-04-2021 18:00   Güncelleme : 14-04-2021 18:00

Şanlıurfa'nın Vazgeçilmezi, Geçen Yıla Göre Tüketimi Düştü

Şanlıurfa'nın Vazgeçilmezi, Geçen Yıla Göre Tüketimi Düştü

Urfa’da susuzluğu giderici, serinletici ve hazmettirici özelliğiyle bilinen ‘meyan şerbeti’ özellikle Ramazan ayında ilgi görüyor. 
Susuzluğu giderici, serinletici ve hazmettirici özelliğinin yanı sıra böbreklere iyi gelmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi dolayısıyla tüketilen şerbet, Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Meyan bitkisi, dev kazanlarda kaynatılıp, varillerde bol buzla demlenmeye bırakıldıktan sonra ahşap haznelerde damıtılıyor. Poşet ya da şişelere konularak satılan şerbet, soğuk tüketilmesi nedeniyle vatandaşların ilgisini çekiyor.

SAĞLIĞA ÖNEMLİ FAYDASI BULUNUYOR !
Meyan Şerbetçisi İsmail Uluğ, muhabirimize yaptığı açıklamada, Ramazan ayı ile birlikte Meyan Şerbetine yoğun bir ilginin bulunduğunu söyledi.  Uluğ,”Meyan şerbetinin sağlığa bir çok faydası bulunuyor. Böbreğe,  bağırsaklara önemli katkısı var. Her türlü hastalığa iyi geliyor. Ama pandemi yüzünden geçen yıllara nazaran işlerimiz düştü. Vatandaşlara tavsiyemiz bol bol tüketmeleri, içmeleri. En iyi şerbeti tercih etsinler, iyi ustalardan alışveriş etsinler.”diye konuştu.