Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 06-06-2021 18:25   Güncelleme : 06-06-2021 18:25

Gökoğlu Casımağa Mezarı Başında Anıldı

Gökoğlu Casımağa Mezarı Başında Anıldı

Asi, Şeddat ve Ok Aşiretlerinin reisi merhum İbrahim Casım Gökkan (Gökoğlu Casımağa) ölümünün yıldönümünde mezarı başında anıldı. 

Aile mezarlığında düzenlenen programa aşiretin önde gelen isimleri, yakınları ve sevenleri katıldı. Mezarlıkta dualar edildi, çiçekler bırakıldı ve ağaçlar sulandı. 

Casımağa’nın torunu Ziraat Mühendisi, Girişimci İş Kadını Berivan Gökoğlu, programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kurtuluş mücadelesinde şehit düşenlere Allah’tan rahmet dileyen Gökoğlu,”Suruç'ta yaşayan  atalarımızdan Casım Ağa’nın anma töreni vardı. 1888 - 1928 yılları arasında yaşamıştır kendisi. Asi, Şeddat ve Ok Aşiretlerinin önde gelen insanıdır. Kurtuluş mücadelesinde Suruç Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Reisliği yapıştır. Ayrıca Suruç Halk Fırkası Reisi olarak da rol almıştır. Tabii Goethe’nin dediği gibi insanoğlu geçmişlerinin 3000‘li yıllarını bilmiyorsa insan günübirlik yaşıyor demektir. Bizde geçmişlerimizi yad ederek bizde geçmişimizin izlediği yoldan  bizde böyle bir günde onları anıyoruz. Casım Ağa aynı zamanda bir komutandır. Onun oğlu da Aziz Ağadır.  11. Dönem Şanlıurfa milletvekilidir kendisi. Bu şekilde topladığımızda anma gününden ziyade tüm Şanlıurfa’mızın Kurtuluş Mücadelesi’inde şehit düşmüş tüm insanları ruhlarına Fatiha okuduk. Bunun üzerine döktükleri kanın helal olduğunu gördük. Rabbim bizleri onların yollarından ayırmasın. Tüm ölmüşlerimize rahmet diliyorum.”