Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 17-06-2021 18:56   Güncelleme : 17-06-2021 18:58

Harran Üniversitesi, Tarımda Yeniliklerin Öncüsü Olmaya Devam Ediyor

Harran Üniversitesi, Tarımda Yeniliklerin Öncüsü Olmaya Devam Ediyor

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Türkiye’de ilk defa yabancı ot ilacınadayanıklı kırmızı mercimek çeşidi geliştirildi.Verim kaybına son veren çeşit sayesindegelecek 3 yıl içerisinde çeşit tescil ve tohum çoğaltımı yapılarak yaklaşık 400 ton tohumluğun çiftçilere dağıtılması hedeflenmekte.

TÜBİTAK ve BAP proje destekleriyle Harran Üniversitesi tarafından 10 yıllık bir çalışma sonucundaClearfieldteknolojisiyle geliştirilenyeni mercimek çeşidiyleGAPbölgesinde kırmızı mercimek üretimi yapılan yaklaşık 250.000 hektar alanda yabancı otlarlamücadelede alternatif ve ekonomik çözüm önerisi çiftçilerimizin hizmetine sunulacak.

Yabancı otlar nedeniyle %100’e kadar çıkabilen verim kayıplarının önlenmesi ve çiftçi gelirinin yükseltilmesinin amaçlandığı yeni çeşit sayesinde mercimek ekim alanlarında dekar başına %20 verim artışı sağlanabilinecek ve ülke ekonomisine yıllık 400 milyon TL katkı mümkün olacak.

Konu ile ilgili dünyada Clearfield teknolojisi ile 10 milyon hektar alanda yabancı otlarla mücadele edildiğini ve ülkemizde İMİ grubu herbisitlere dayanıklı mercimek çeşidi bulunmadığını belirten Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Abdullah Kahraman, 2010 yılında başlattıkları proje ile İMİ herbisitlere dayanıklı mercimek genotipleri belirlediklerini Ar-Ge ekibiyle birlikteyoğun çalışmalar neticesindeİMİ grubu herbisitlere dayanıklı ve yüksek verimli çeşit geliştirdiklerini söyledi.Doç.Dr. Abdullah Kahraman;“Tarımsal üretimde yabancı ot ilacı veya herbisit dediğimiz kimyasallar kullanmadan üretim yapmak imkânsızhale gelmiştir. Mercimek için geliştirilen herbisitler geniş yapraklı yabancı otlarla mücadelede yetersiz kalmaktadır. Clearfield(temiz tarla) çeşitlerin yetiştirilmesiyle, tarlalar temiz kalmakta, yabancı otlardan arındırılmış temiz ürün elde edilmesiyle yüksek pazar fiyatı sağlanmakta, yabancı otlar nedeniyle verim kaybı önlenmekte ve sonuçta yüksek verim ve gelir imkânı elde edilmektedir.Benzer çalışmalarınohut içinde yaptık. Ayrıca buğday, pamuk ve arpa üzerinde de ıslah için ön çalışmalara başladık” diye konuştu.