Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 09-11-2021 11:26   Güncelleme : 09-11-2021 11:26

ANTİK KENT ŞUAYB ŞEHRİ YOK OLUYOR.

ANTİK KENT ŞUAYB ŞEHRİ YOK OLUYOR.

Şanlıurfa'nın Harran ilçesine bağlı Tek tek dağları arasındaki tarihi Şuayb şehri, ilgisizlikten yok olmayla karşı karşıya kaldı, Tarihi Şuayb şehri yetkililerden sahiplenmeyi bekliyor.
     

Zengin tarihi dokusu ile zamanın en önemli yapıtlarından biri olan tarihi Şuayb şehri, ilgisiz ve bakımsızlıktan dolayı yok olmayla karşı karşıya. Tarihi Şuayb şehri yapı taşları köylüler tarafından tahrip edilerek, taşlar yeni ev yapılarda kullanıldığı Görüldü. Bazı duyarlı köylüler ise, tarihi Şuayb şehrine gereken ilginin gösterilmediğini dile getirerek bu konuda çok dertli olduklarını dile getirdiler.
   

Şanlıurfa'ya 88 kilometre uzaklıkta bulunan Öz kent köyü adıyla anılan tarihi Şuayb şehri, Roma devrinde inşa edildi. Halk arasında Şuayb Peygamberin bu kentte yaşadığına inanıldığını belirten yetkililer, "Burada Şuayb Peygamber makamı olarak bilinen bir mağara bulunmaktadır. Bu mağara yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir.
   

Şuayb Peygamber’in, Harran’a 27 kilometre mesafedeki Şuayb Şehri adıyla tanınan antik kentte yaşadığına inanılmaktadır. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan ve etrafı surlarla çevrili bu tarihi kent içersinde çok sayıda kaya mezarı ve üzerlerine inşa edilmiş yapı kalıntıları vardır. Harabeler arasındaki bir mağara Şuayb Peygamber'in makamı olarak ziyaret edilmektedir. Tarihi Rivayetlere göre; bu şehre 16 kilometre mesafedeki Soğmatar'da, Şuayb aleyhisselam ile Musa aleyhisselamın buluştuğuna, Musa Peygamber'in, Şuayb Peygamber'in kızı ile burada evlendiğine ve mucizevi asasını Şuayb Peygamber'den bu şehirde aldığına inanılmaktadır.
     

Şuayb şehri köylüleri ise, tarihi koleksiyonu bağrında barındıran tarihi Şuayb şehrinin korunma altına alınması ve turizme kazandırılması gerektiğini söylediler. Köylüler, tarihi dokuya gereken hassasiyetin gösterilmediğini ve bu yapıtlara sahip çıkılması gerektiğini belirttiler.
 Şuayb şehri hakkında bilenmeyenler;
Şuayb Antik Kenti, Hanel Ba'rur'dan 11 km. sonradır. Harran'a ise 38 km uzaklıktadır. Şuayb Antik Kenti Genç Roma dönemine (M.S. 4-5. yüzyıl) tarihlenen bir yerleşim yeridir. Efes'i andıran mimarisinden dolayı Güneydoğu'nun efesi olarak tanımlanır. Şuayb Peygamberin buradaki bir mağarayı ev ve ibadethane olarak kullandığı rivayet edilir. Bu antik kent ismini bu rivayetten alır.
Halen bölgedeki bir mağara Şuayb Peygamberin makamı olarak ziyaret edilmektedir. Bu yerleşim yerinde çeşitli tarihlerde bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu varılan ortak görüş, Şuayb Şehri isminin Arapçada "Eski İnsan Şehri" anlamına geldiği ve bu yerleşim içinde yer alan evlerin ise Harran Ovası'nda yaşayan insanların yazlıkları olduğu şeklindedir.
Bu evler tipik Roma evleri tarzında yapılmış olup üçgen alınlıklı, çatılı ve etrafı duvarla çevrili bir avlu ve evin altında yer alan ana kayaya oyulmuş bir kilerden oluşmaktadır. Her evin içinde bir su kuyusu bulunmaktadır. Evlere girişler avlu duvarlarında yer alan kapılardan yapılmaktadır. Bu kapılar ise ızgara planlı sokaklara açılmaktadır. Şuayb Antik şehrinde bugüne kadar kapsamlı bir arkeolojik araştırma yapılmamıştır. Yapılacak arkeolojik çalışmalar bu antik kentin bilinmeyen gizemli yönlerini ortaya çıkaracaktır.
[9.11 11:24] İsmail Aslan: AKÇAKALE GÜMRÜK KAPISININ TARİHÇESİ VE BÖLGEYE KATKISI

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Kapsamında yer alan Akçakale sınır kapısının açılması ile ilgili çalışmalar 1999 yılında bölge milletvekilleri ve bürokratların katkıları Akçakale gümrük kapısının 1. sınıfa gümrük kapsı olması için alt yapı çalışmaları başlatıldı. Akçakale gümrük kapısının Türkiye ve bölge ekonomisine getirilerinin çok büyük düzeyde olacağı düşünülerek o yıllarda yatırım programına alındı. Akçakale Gümrük Kapısı'nın açılması için 1999 yıllarda yatırım programına alınmasını ardından,2000 yılında kesin yatırımiçin kararı çıktı.2000’yılında 1.sınıf gümrük kapısı olması için girişimler sonuç verdi ve faaliyete girdi.
Akçakale Gümrük Kapısı'nın hizmete geçmesi ile bölge insanının refah düzeyinin yükseltmesinde gümrük kapısını çok büyük katkıları olmuştur. Esasında kapının tap kapasite ile çalışması durumunda Güneydoğu AnadoluBölgesi'nde yetişen ürünlerin pazarlanması ve satışı daha da verimli olacağı bilinmektedir. Akçakale Gümrük Kapısı'nın aktif hale gelmesi ile mümkündür. Ancak Akçakale Gümrük Kapısı bazı nedenlerden ötürü 2008yılına kadar tam kapasite ile çalışmadığı resmi kayıtlarda görülmektedir. Gümrük kapısının 2008 yılından sonra yapılan anlaşmalar neticesinde aktif duruma geçmiştir. O yıllarda başta çimento ve inşaat malzeme geçleri başlamış ve kamyonculara büyük iş imkânları doğmuştur.

AKÇAKALE SINIR KAPISININ BÖLGEDEKİ DURUMU

Türkiye’nin Suriye,  İran ve Irak’a sınırlarının yer aldığı şehirlerde sınır ticareti  yeterince gelişmemiştir. Özellikle Irak'a Amerika'nın müdahalesinden sonra ortaya çıkan güvenlik problemi işadamlarını etkilerken, Suriye ile de sınır ticaretinin gelişmesi için yeteri kadar faal sınır kapısı olmadığından, Şanlıurfa’yı Suriye'ye bağlayacak Akçakale gümrük kapısı ilçe için önemlibir çıkış kapısı olmuştur. Akçakale Gümrük Kapısı uzun yıllar açılması için girişimlerde bulunuldu ancak faaliyete geçmesi 2000 yılların başı oldu.

TÜRKİYE VE BÖLGE EKONOMİSİNE GETİRİLERİ

Kapının açılmasıyla Akçakale Şehir Merkezi,  Urfa-Akçakale yol boyu arazi fiyatları 5 kat artmıştır. Akçakale’de ev fiyatları birden 5 katına çıkmıştır. Yol boyu arazi dönüm fiyatı 4 bin TL’den 20 bin TL’ye yükselmiştir. Her gün ilçeye yasal olarak 1 milyon TL mazot girişi olmaktadır. Giriş yapan mazot Türkiye fiyatlarıyla %50 daha ucuzdur yani her akşam Akçakale Çiftçisine, kamyoncusuna dolaylı olarak 500 bin TL para girdisi sağlanmıştır. Bölge çiftçisinin en büyük girdisi akaryakıttır. Yılda traktörüne akaryakıt kullanan çiftçi kazançlı çıkmıştır. Ortadoğu’da 25 ülkeye en güvenli en karlı çıkış kapısı Akçakale Sınır Kapısıdır. Suriye’ye yapılan 1 milyardolarlık çimento ihracatının%90 Akçakale sınır kapısından gerçekleşmektedir. Bu ihracatın artı değerleri, kamyoncuya iş, çalışana iş temin emektedir. Akçakale belediyesi günlük sıcak parayı kapıya hizmet etmekle, elde etmektedir. Ortadoğu coğrafyasında 400 milyon insan yaşamaktadır. Dünya petrol kaynaklarının %66’sı bu bölgededir.

AKÇAKAE SINIR KAPISININ BUGÜNGÜ DURUMU

Suriye’de çıkan iç savaştan dolayı kapalı olan Akçakale gümrük kapısı, Barış pınarı harekâtıyla birlikte PKK/ YPG’nin terör örgütünden temizlendi ve  Suriye’nin Telabyad kentine açılan Akçakale Gümrük Kapısı tam kapasite ile çalışmaya başladın. Akçakale Gümrük kapısı, dijital sistemle kontrol mekanizmalarının oluşturulması ve onarım çalışmalarının sona ermesinin ardından tam kapasite ile çalışmaya başladı. Gümrük kapısında güvenlik açısından en üst düzeyde tedbirler devreye girdi. Sınır kapısının girişleri beton bloklarla güçlendirildi. Her iki ülkenin kapılarının yeniden geçişlere açılmasıyla birlikte Tarabya’da yapılan insani ve ticari araç giriş ve çıkışları buradan yürütülmeye başlanıldı. Kapıdan geçiş yapan kamyonlarda ise özellikleçimento, gıda ve inşaat malzemeleri taşındı. Akçakale Gümrük Kapısı'nın tam kapasiteyle çalışmaya başlamasıyla birlikte araç giriş ve çıkışlarının da hızlandığı gözlendi. Akçakale gümrük kapısı artık hem insani geçişlere ev sahipliği yapıyor hem de ticaret anlamda hacmini büyütüyor. Akçakale gümrük kapısı gelecekte Ortadoğu ülkelerine geçiş noktasının merkezinde olacağı bekleniyor.