Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 09-11-2021 12:15   Güncelleme : 09-11-2021 12:15

Deva Partisi'nden 96 Yaşındaki Aliye Nineye Destek

Deva Partisi'nden 96 Yaşındaki Aliye Nineye Destek

Deva Partisi Ş.Urfa İl Başkanı Av.Ahmet Tüysüz, Siverek Deva Partisi İlçe Başkanı Cuma Şirin’in de katılımı ile Siverek’te yaşayan, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılanıp hakkında güvenlik tedbirine hükmolunan ve kamuoyunda reva görülen muamele nedeniyle herkesin tepkisine neden olan 96 yaşındaki Aliye Yabansu’yu evinde ziyaret etti. Akabinde Tüysüz yaptığı açıklamada:

“Bir ülke düşünün ki bir kaç ilin nüfusundan çok daha fazla(160.169 YÜZALTMIŞBİNYÜZALTMIŞDOKUZ) kişi kendi cumhurbaşkanına hakaret soruşturması geçirmiş olsun. Yargının iş yükünün ağırlıklı bir kısmını bu soruşturmalar oluşturuyor. Kraldan kralcılık maalesef en tepede… en çok zulmedenin en çok kolay yükseldiği liyakatin değil sadakatin hakim olduğu bir devirde yüzlerce koruma ve konvoyun yanında yargı içinde de hakimlik savcılık görevinin unutulduğu herkesin cumhurbaşkanı korumasına soyunduğu bir dönemi yaşıyoruz. Aliye Yabansu Siverek’te yaşayan kimlikte 96 ancak yakınlarının beyanına göre gerçekte 100’ün üstünde yaşıyla cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılanmış cezai ehliyeti olmayınca kraldan kralcıların ceza verememesi sebebiyle madem ceza veremiyorum süründürürüm mantığından hareketle cezadan beter olan güvenlik tedbiri kapsamında bir hastaneye yatırılması ve tedavi edilmesi ıslah edilmesi için Kayseri’deki bir hastaneye sevkine karar verilmiş. Ve üstelik bu kişi % 94 engelli başkasının yardımı olmadan adım atamıyor, Sağlık Kurulunun verdiği rapora göre de seyahat edemezken. Bu muamelenin 80 darbesinde yaşı küçük olduğu için idam edilemeyen Erdal Eren’in bir gecede mahkeme kararıyla yaşının büyütülerek idam edilmesinden farkı var mı? Olayı basından öğrenmemiz üzerine evinde ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulunmak istedik. Bizi polis sanmış onu almaya geldiğimizi düşünmüş çocuklaşmış halde gözyaşlarına boğuldu kulakları duymadığı için ona geliş nedenimizi ancak yakınlarının yardımı ile aktarabildik. Yargının bu kadar insanlıktan çıktığına ilk kez tanık oluyoruz.Bundan 45 yıl önce Yargıtay tarafından verilmiş bir karara atıfta bulunarak;

“Hakim; insana, tabiata, gerçeğe, olağana sırt çevirmeden ve katı kalıplar içinde sıkışıp kalmadan uyuşmazlığa insan kokusu taşıyan bir çözüm getirmek zorunluluğundadır. “ (Yargıtay 1. Hukuk Dairesi 1976/9370-13138 Tarih:31.12.1976 )

Son olarak  “hiç kimseden korkmayın kimsenin size hesap sorma pozisyonu yok vicdanınızdan başka” diyor ve Deva Partisi olarak siyasallaşmış vicdandan yoksun bu insanlık dışı karardan ve bu vahim yanlıştan bir an önce dönmeye davet ediyoruz. Yargının talimatla hareket etmeyeceği bir döneme bu derde de Deva olacağımıza söz veriyoruz.” şeklinde konuştu.