Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 22-11-2021 21:34   Güncelleme : 22-11-2021 21:34

HİÇBİRİMİZ GÜVENDE DEĞİLİZ

HİÇBİRİMİZ GÜVENDE DEĞİLİZ

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde trafodan sızan elektrik akımına kapılan sokak köpeği feci şekilde can verdi. Yurttaşlar ve hayvan hakları savucuları DEDAŞ’ tepki göstererek , sorumlular hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle sık sık protesto edilen DEDAŞ, bu kez de açıkta bırakılan trafolar  nedeniyle tepki topladı. Viranşehir ilçesi Kışla mahallesinde kaldırımda bulunan trafonun yanından geçen üç sokak köpeğinden biri , bir anda elektrik akımına kapılarak kısa sürede can verdi. Arkadaşını kurtarmaya çalışan diğer köpek ise elektrik çarpması nedeniyle ürkerek trafodan uzaklaştı. Güvenlik kameralarına da yansıyan olay, Askerlik Şubesi caddesinde yaşandı. Görüntülerde vatandaşların da trafonun yanından geçtiği görüldü. Yağmur yağdığı sırada caddede yürüyen sokak köpeklerinden biri,  akıma  kapıldı ve can çekişerek hayatını kaybetti. Çevrede bulunan yurttaşların haber vermesi ile olay yerine gelen DEDAŞ ekiplerinin elektriği kesmesi sonrası belediye çalışanları  sokak köpeğinin cansız bedeni götürdü.
VATANDAŞLARDAN DEDAŞ’A TEPKİ 
Elektrik panolarının ilçenin birçok noktasında tehlike saçtığını söyleyen vatandaşlar, DEDAŞ’ın sürekli elektrik kesintileri ile de kendilerini mağdur ettiğini, yağmur yağdığında da mağduriyet yaşadıklarını söyleyerek ihmale tepki gösterdi.
Viranşehir İlçesinde yaşayan İsmail Topkan, caddede yürüyen sokak köpeğinin elektrik akımına kapılarak ölmesine tepki göstererek şunları söyledi : ‘’Viranşehirli bir vatandaş olarak son yıllarda DEDAŞ’ın Viranşehir halkına yönelik keyfi uygulamalarından çok rahatsızlık duymaktayız. Son olarak bir sokak köpeği DEDAŞ’ın tedbirsiz bir şekilde dışarıda bıraktığı kablolar nedeniyle, akıma kapılarak feci şekilde can çekişerek öldü. Bu bir vatandaş veya bir çocuk da olabilirdi ki bu hayvancığız da bir candır. ‘’
DEDAŞ’ın yıllardır vatandaşlara büyük sıkıntılar yaşattığını belirten Topkan ‘’ DEDAŞ denen kurum yüksek faturalarla zaten vatandaşı sürekli zor durumda bırakmaktadır. İki damla yağmur yağdığında da elektrik kesintisi yaşanıyor bu da cabası. DEDAŞ devletten daha büyük değildir, buna rağmen vatandaşlara bu kadar haksızlık ve zulüm yapabiliyorsa, bu cesareti nerden almakta? Bu da düşündürücüdür ‘’ dedi.
‘’BİR CAN DOSTUMUZ HAYATINI KAYBETTİ ‘’
Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Şanlıurfa İl Temsilcisi Can Halil Çizmecioğlu, kış aylarının gelmesiyle sokak hayvanlarının zaten zor durumda olduğuna dikkat çekerek ‘’  Sokak hayvanlarımız için şartların giderek ağırlaşmaya başladığı bugünlerde, Viranşehir’de bir can dostumuz açıkta bırakılan trafodan sızan elektriğe kapılarak hayatını kaybetti.’’ Diyerek üzüntülerini dile getirdi.
‘’SORUŞTURMA AÇILMALI! ‘’
Yaşanan duruma sessiz kalınmaması gerektiğini belirten KİHAYKO Urfa temsilcisi Çizmecioğlu; ‘’ Bu ihmalin sorumlusu hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği soruşturma açılmalı. Daha çok vahamet yaratacak olayların önüne geçilmelidir. Bugün tedbirsizliğin sonucu hayatını kaybeden sokağımızın sembolü köpeğimiz oldu.  Tedbir alınmazsa,  yarın öbür gün çocuğumuz olur. Şehrimizin bütün ilçelerinde sokak hayvanlarımızın durumu ortadadır. İlçe belediyelerimizin de sorumluluk almasını,  sokak hayvanlarımızı ihmal etmemelerini rica ediyoruz. ‘’ diyerek sokak köpekleri için kış şartlarına uygun çalışmaların yapılmasını istedi.
‘’SORUMLU VİRANŞEHİR BELEDİYESİ VE DEDAŞ’TIR’’
Deva Partisi Kadın Kolları Av. Aslıhan Şıhanlıoğlu ise  yaptığı açıklamada, “Yaşanan bu olay hepimizi derinden sarstı. Masum bir hayvanın can çekişini izledik. Vicdanımıza dokunan bu olayda ilk kendimizi sorgulayalım; ne kadar sahip çıkıyoruz o masum canlara. Yaşanan acı olayda sorumlu Viranşehir Belediyesi ve ilgili kurum olan DEDAŞ’tır! ‘’ diyerek tepki gösterdi.
‘’HİÇBİRİMİZ GÜVENDE DEĞİLİZ ‘’
Daha önce hayvan barınağı konusunu gündeme getirdiklerini ancak belediyenin kayıtsız kaldığını belirten Şıhanlıoğlu ; ‘’ Sonuç olarak masum bir can herkesin gözü önünde can çekişerek öldü. Belediye sokak hayvanlarına daha güvenli bir ortam sağlamakla mükelleftir. Biz insanların yaşam hakkı olduğu gibi diğer canlıların da yaşam hakkı vardır. Dolayısıyla onların da yaşam hakkına saygı duyup korumalıyız. Her türlü özen ve dikkat diğer canlılar için de gösterilmelidir. Tabi ki bu durumu hafifletmek söz konusu bile değil, ancak o elektrik akımına kapılan yoldan geçen herhangi biri de olabilirdi. Görünen o ki hiçbirimiz güvende değiliz. Hiçbir can güvende değil. ‘’ ifadelerini kullandı.