SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-12-2021 16:18   Güncelleme : 08-12-2021 16:18

20 YAŞINDAKİ HASTANIN KALP DELİĞİ 'ASD' YÖNTEMİYLE KAPATILDI.

20 YAŞINDAKİ HASTANIN KALP DELİĞİ  'ASD' YÖNTEMİYLE KAPATILDI.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğine başvuran Hüseyin Uzunay, Kardiyoloji uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Bedri Caner KAYA tarafından yapılan ekokardiyografisi ve tetkikleri sonucunda Atrial Septal Defekt (ASD) tanısı konularak kalbinde delik tespit edildi. Hastanın kalbindeki delik, cerrahi işlem yapılmadan  “ASD” Kapatma yöntemiyle kapatıldı.
Operasyonu gerçekleştiren Mehmet Akif İNAN Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Kardiyoloji uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Bedri Caner KAYA;
20 yaşındaki hastamızın yapılan ekokardiyografi tetkiki sonrasında iki buçuk santimlik kalbinde ASD (Atriyal Septal Defekt) dediğimiz kalp deliği olduğunu gördük.
Akabinde Anjiyo ile kapatabilmek için gerekli ön incelemeleri yaptıktan sonra hastamızı operasyon masasını aldık. 15 dakikalık bir işlemle kasıktan girilerek Anjiyo yoluyla halk arasında şemsiye olarak bilinen yöntemle Kalpteki iki kulakçık arasında olan bu deliği cihaz vasıtasıyla kapatmış olduk. Başarılı geçen işlemin sonunda hastamızın kalbindeki delik kapatılarak sağlığına kavuştu. Bu tür operasyonlar artık Şanlıurfa’mızda uzun zamandan beri rahatlıkla yapmakta olup vatandaşlarımızın şehir dışına gitmeden yaşadıkları yerde tedavi imkânı sağlanmış oldu. Bu nedenle bu operasyonu ilimizde yaptığımızdan dolayı mutluyuz ifadelerini kullandı.
Tanı ve tedavi sürecini anlatan Hüseyin Uzunay; Yapılan işlemi başarıyla gerçekleştiren başta Doktorum Bedri Caner KAYA olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Sağlığıma kavuşmamda emeği geçen Doktorumla gurur duyuyorum dedi.