YAŞAM
Giriş Tarihi : 21-11-2016 09:37   Güncelleme : 21-11-2016 09:37

Suriyelilere balık tutmak öğretiliyor!

Uluslararası Şefkat Derneği'ne ait atölyede 30 Suriyeli bayan daha meslek sahibi oldu.

Suriyelilere balık tutmak öğretiliyor!

Uluslararası Şefkat Derneği'nin Yenibosna'daki atölyesinde açılan 8. Dönem Biçki-Dikiş Kursu'ndan mezun olan Suriyeli bayanlar için sertifika töreni düzenlendi. Kuveyt Bunyan Yardım Derneği'nin sponsor olduğu söz konusu dönemden mezun olanlara belgelerinin yanı sıra 200'er dolar ve giyim yardımında bulunuldu.
Uluslararası Şefkat Derneği Başkanı Mehmet Mazi, her döneme 30 kursiyer aldıklarını belirterek bugüne kadar 300'e yakın Suriyeli bayana meslek öğrettiklerini söyledi. Balık yemeden ziyade balık tutmanın önemine dikkat çeken Mazi, yardıma muhtaç olarak yaşamaktansa meslek edinip yardımda bulunmaları için Suriyelilere meslek edinmenin yolunu açtıklarını anlattı. Türkiye'ye sığınan 3 milyon civarında Suriyelinin büyük bölümünün kampların dışında yaşadığını hatırlatan Mazi, şöyle devam etti:
"Devletimizin savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler için düzenlediği kamplarda yaşam standardı, kendi başlarına yaşamak isteyenlerinkinden çok çok daha iyi. Orada her türlü barınma, ısınma, gıda, sağlık vs. koşulları mevcut. Ancak kamplara gitmek istemeyen Suriyelilerin sayısı da hayli fazla. İşte biz de bu kesim Suriyeliler için mağduriyetlerini azaltıp yaşam standartlarının yükselmesi için çaba gösteriyoruz. Atölyemizde açtığımız kurslardan mezun olanlara arzu ettikleri takdirde iş imkanı da sağlayabiliyoruz. Bu konuda bize sponsor olan Kuveyt Bunyan Yardım Derneği'ne teşekkür ediyoruz." 
Şanlıurfalı işadamı Sami Çiriş de söz alarak, söz konusu kurslarda başarılı olan Suriyeli bayanlara iş garantisi sözü verdi.
İNSANİ VE İSLAMİ GÖREV
Kuveyt Bunyan Yardım Derneği Başkanı Dr. Süleyman Elşabbi ise, önceleri derneklerin ülkelerinde faaliyet gösterdiğini ancak savaş çıktıktan sonra Suriyelilere dönük yardıma başladığını söyledi. Türkiye'nin Suriyelilere karşı gösterdiği özverinin unutulamayacağını vurgulayan Elşabbi, Suriyelilere hitaben şunları kaydetti:
"Sizlere savaşın başından beri yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu bizim için hem insani hem de İslami bir görevdir. Kendimizi mecbur hissediyoruz. Dolayısıyla yardımlarımız aksamadan sürecek. Daima mazlum Suriye halkının yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Atölyeyi, meslek öğrenip ayaklarınızın üzerinde durabilesiniz diye açtık. 
Bu arada, Şanlıurfalı iş adamı Sami Bey'e de, size iş garantisi verdiği için özellikle teşekkür ediyorum. Çalışmak isteyenler Sami Bey'e müracaat edip ailelerine katkıda bulunabilir. Biz sonuna kadar yanınızdayız, yardımlarımız sürecek ancak en kısa zamanda ülkenize dönmenizi diliyor, sizleri Allah'a emanet ediyorum." 
Konuşmalardan sonra sertifika törenine geçildi ve 3 aylık kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi. Kuveyt Bunyan Yardım Derneği yöneticileri kursiyerlere ayrıca 200'er dolar nakdi ve giyim yardımında da bulundu.
Mezuniyet töreninin ardından 9. dönem kursun da açılışı yapıldı.
Törene, Kuveyt'ten gelen Bunyan Yardım Derneği'nin başkan yardımcısı emekli pilot Yusuf Erkenderi, yönetim kurulu üyeleri Hüseyin El Sait, Feth El Mutayri, Dr. Rayfullah Elkarani, Dr. Nebi Ganım da katıldı. 

HABER MERKEZİ