SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-11-2022 09:57

DR. ALİ ŞİMŞEK’TEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI

DR. ALİ ŞİMŞEK’TEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI


Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, yeni bir başlangıç için organ bağışına destek verilmesi gerektiğini söyledi.

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı haftası etkinlikleri kapsamında HarranÜniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, açıklamalarda bulundu.

Yeni bir başlangıç için organ bağışına destek verilmesi gerektiğinin altını çizen. Doç. Dr Ali Şimşek, “Unutulmamalıdır ki; Bir organ bir hayat kurtarır. Organ bağışına destek toplumsal barışı destekler. Organ bağışı insanlık görevidir. Hayat devam etsin diyoruz” dedi.

Doç Dr. Şimşek şunları söyledi: “Organ nakli bir organın donör, yani verici vücuttan çıkarıldığı ve sonrasında hasarlı veya eksik bir organın yerini almak üzere bir alıcı vücuda yerleştirildiği operasyonlara denir. Donör ve alıcı aynı konumda olabilir veya ayrı bir bölgede bulunan bir donörden alınan organlar başka bir yerde bulunan alıcıya nakledilebilir. Nakil işlemi gerçekleştirilebilen dokular arasında kemikler, tendonlar, kornea, deri, kalp kapakçıkları, sinirler ve damarlar bulunur. Korne nakli (göz nakli) en çok yapılan nakildir.
Hemen herkes doku ya da organ bağışında bulunabilir ve bu sayede bir ya da birçok hayatı kurtarabilir. Organ bağışçıları halen yaşayan bireyler olabileceği gibi beyin ölümü gerçekleşmiş bireyler de olabilir”

Şanlıurfa Harran Üniversite Hastanesi Başhekimi Doç Dr. AhmetGüzelçiçek, ölümün her canlı için kaçınılmaz bir son olduğuna işaret
etti. Başhekim Doç Dr. Güzelçiçek, "Maalesef hepimiz bu sonu yaşayacağız ancak ölüme farklı bakmak gerekirse bedenimizle birçok organ bekleyen kişiye ve aileye hayat verme şansımız var. Haftanın da verdiği bilinçle inşallah toplumumuz bu konuda daha hassas davranır. Bölgemiz toplumunu bu yönde oldukça hassas görüyorum. İnşallah organ bağışı bilinci daha dartacaktır." diye konuştu.

 

AdminAdmin