DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Misafir KALEM
Misafir KALEM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Suudi Sarayı’nda Yaşanan Son Gelişmeler

Herhangi Suudi  prens kral olana kadar üç güç  kaynağını karşılaması  gerekiyor, Bunlar dan en çok önem  taşıyan: Amerika Birleşik Devletleri,Suudi Arabistan iktidar ailesi ve Suudi halkı.
Franklin D. Roosevelt, Mısır'daki Büyük Acıgöl'de SuudiArabistan ın kurucu Kral'ı Abdülaziz ile görüştüğü 14 Şubat 1945'ten buyana Suudi Arabistan krallarının her biri böyleydi.
23 Ocak 2015 Kral Abdullah öldüğü ve tahta üvey kardeşi Selman geçtiği zaman oğlu Muhammed ve birçoğu yoktu. Evet, Muhammed bir devlet bakanı ve babasına bir danışman, ama O, Washington'da yirmidokuz yaşında herhangi bir kimseydi.

Muhammed bin Selman için dört mevsim ilk opera sahnesi başladı.

İlk sahne: Kraliyet Akıntısı
Kral Selman kral Abdullah dan geriye kalan divanda kimseyi istemiyor du. Ve hepsini temizledi, önceki kral 
dönemi Suudi Özel ofis Başkanı ve Kraliyet Muhafız komutanı Halid Tuwaijri görevinden azletti.
Tuwaijri değişikliği sonrası genç Muhammed dünyanın en genç Savunma Bakanı oldu. Selman, kardeşi Prens Makrun'u birinci veliaht ve yeğeni Muhammed bin Nayef'ı ikinci veliaht olarak ilan etti. Tuwaijri düşüşü BAE'nin güçlü ismi Muhammed bin Ziyad için kötü bir haberdi. ikisi birlikte Mısır'da iktidara Abdul-Fattah el-Sisi getiren askeri darbeyi düzenlemişlerdi. müslüman kardeşler onlar için varoluşsal bir tehditti, İran değil.

Ek olarak Nisan 2015 sonu yaşananlar iki ülke arasındaki ittifakı zarara uğratabilir. Hangisi bu operada ikinci sahne olarak kabul edilebilir.

İkinci sahne: Oğul Yükselişi 
Kral Selman kardeşi veliaht prens Makrun'u sınırdışı ederek, yeğeni Muhammed bin Nayef'in veliaht lık görevin den sonra ikinci veliaht olarak oğlu Muhammed bin Selman'ı atamıştır.
Muhammed'in Ondan yaşça büyük olan kuzeni Muhammed bin Nayef'in elini öperken çekilmiş fotoğrafları vardı. Ama onu ısırdığı nı öğrenmesi için erkendi.
Veliaht lık makamında önemli değişiklikler ve kral'ın Kraliyet özel ofisi iptal etmesi sonrası tabanını oluşturan Muhammed bin Nayef'a nüfuz alanı olarak sadece  İçişleri Bakanlığı bırakıldı.
Nayef aynı kin içinde Muhammed bin Ziyad'a yataklık yapıyordu ayrıca Muhammed bin Nayef'ın Washington'da özel bir yeri vardı, hatta Washington'un Suudi Arabistan daki adamı olarak bilinirdi.
Bazı şeyler hızlı bir şekilde değişti.

BAE gözcülük yapan bölgesel güçler durdu. Özellikle müslüman  kardeşler cemaati'nin iki Türk ve Ama Muhammed bin Ziyad yaralarını yalayıp zamanını bekliyordu. Bu arada Ziyad'ın düşüncesi bir şekilde prestijini yeniden kazanmak ve özel ofise başka bir kapıdan erişmek. O kapının anahtarının tek sahibi Muhammed bin Selman dır. Muhammed bin Nayef veliaht olarak görev yaptığı pozisyonda kaldığı sürece kuzeni Muhammed bin Selman için  önemli bir engel teşkil edecektir..


Başlangıçta Savunma Bakanı olarak Washington Muhammed bin Selman'ın performansından memnun değildir. Ulusal Muhafız Bakanı Prens Mutib ülke dışında iken O, Yemenli Husiler üzerine tam ölçekli bir savaş başlattı.
Genç kibirli Savunma Bakan  izlenimi oluşturuyor. 
Dikkat çekici olan Barack Obama'nın Savunma  Bakanı  Ash Carter günlerce onu aramaya ve boşuna ona ulaşmaya çalışırken, o Maldivler'de tatilde kaydolduğu nu belirtiyor.
O yılın Aralık ayında  Alman istihbarat ajansı BND bir buçuk sayfa not yayınladı, Prens Muhammed Bin Selman'ı elindeki muazzam bir yetkiyle pervasız bir kumarbaz, olarak tanımladı.
Muhammed bin Ziyad yıldırım hızıyla hareket ederek, Saudi'nin en etkin gazetecilerini ayarkadı. banka hesaplarına milyonlarca dolar döküldükten sonra,  Ziyad ve Muhammed bin Salman arasında arabuluculuk rolünü görecekler, Muhammed Bin Zayed, kişisel deneyimlerine dayanarak Muhammed bin Salman'a acil müdahale etmesi gerekiyor du.
O arada Middle East Eye de yayınlanan bir haberde, Muhammed bin Ziyad Muhammed bin Salman'a  O Krallık ta Vahhabi kurallarını  bitirip Israil e daha yakın olması gerektiğini söylüyordu.
Hatta Muhammed bin Zayed, Muhammed bin Salman'a, Washington'la bir iletişim kanalı açmak için ihtiyaç duyduğu şeyleri şahsen yapacaklarına söz verdi, Ama önce kendine has bir oyuncu olarak bilinmelidir.
Muhammed bin Salman, ülkenin şimdiye kadar bildiği en büyük özelleştirme programını başlattı. Genç Prens batılı forumlarda Batılılar tarafından anlaşılan ve takdir edilen bir dilde Halkla ilişkiler kampanyası başlattı. Muhammed bin Selman Türkiye'de 20. yüzyılda acil Reform yapmak isteyen politikacı Jön Türkler gibi tanımlandı.

The Economist dergisinde yaptığı bir Röportaj a vurgu yapan Thomas Friedman , New York Times ta yazdığı köşe yazısında yutkunanlardan birisidir.
Friedman, makalesinde Azizler'in biyografisine benzedigini yazdı: " Muhammed bin Selman ile ofisinde bir akşam  geçirdim, söyledikleri beni şaşırtıyor du. Eşsiz bir coşku ile, Bana planları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.      
Ana projeler Hükümet İnternet Paneli, Her bakanlığın hedeflerinin şeffaflığı aylık performans endeksi ile gösteriliyor. bakanlar'ın her biri sorumluluk ve hesap verilebilir bir pozisyonda gösteriliyor. Onun fikri, bütün ülkeyi hükümetin performansına katmaktır. Bakanlar diyor : Muhammed geldiğinden beri iki yılda alınan kararlar iki haftada alınır oldu.
Muhammed'in çizdiği yol yenilikçilerin yolu, Ancak aynı zamanda birinci sınıf bir maceracı dır. Aldığı en büyük risk "Vizyon 2030" u başlattığı sırada, devlete ait petrol şirketi "Aramco" nun yüzde beşini tahsis etme sözü, yada Din polisinin etkisini azaltmak değildir. Kamu sektörü çalışanlarının aldığı  maaşların yüzde 20 ile 30 unu oluşturan genel ödenekleri kaldırması oldu. Bu grup ülkedeki işgücünün neredeyse üçte ikisini oluşturduğundan, ülkedeki çalışan halk arasında sessiz bir kızgınlık ve hoşnutsuzluga neden olmuştur. 
Bu arada, Muhammed bin Zayed Washington ile bir telefon hattı açmak için çok çalışıyordu. Ticaret ilişkilerinin çoğu Birleşik Arap Emirlikleri ile Trump arasında kuruldu. Bunlardan biri, Dubai yakınlarındaki Akoya adlı bir golf sahasında çalışan milyarder emlak girişimcisi Hüseyin Sajwani tarafından oluşturuldu. Ancak, Geçtiğimiz Ocak ayında Trump, Dubai'deki arkadaşından 2 milyar dolarlık bir anlaşma yapmayı reddettiğini açıkladı.
Dedi ki: Bunu reddetmek zorunda değilim, Bildiğiniz gibi, "sorunsuz" bir durumum var, çünkü ben başkanım. buna sahip olmak güzel, fakat hiçbir şey kullanmak istemiyorum.

"Trump göreve başlamadan bir ay önce,  Muhammed bin Ziyad gizlice NewYork'a uçtu, uygulanabilir protokolü ihlal etti. Beyaz Saray Personeli, yolcu listesinde bir uçuş üzerine Muhammed bin Zayed adını görünce ziyaret'in farkındadır. Ancak zamanın ABD Başkanı Barack Obama'ya söylemiyor.
Washington Post bildirdiği gibi: Muhammed bin Zayed, Michael Flynn, Jared Kushner ve Stephen Bannon gibi kendisine yakın Trump danışmanlarıyla bir araya geldi.
Muhammed bin Zayed'in öncelikli amacı, hizmetlerini Trump ailesine sunmaktı. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki ulusal güvenlik danışmanı Muhammed bin Zayed'in kardeşi, Seyşeller'de Blackwater kurucusu Eric Prince ile Vladimir Putin'e yakın bir Rus figürü arasında bir görüşme düzenledi.Bu fikir Washington Post'a göre, o tarihte başkan seçilen Donald Trump ile Moskova arasında bir arka plan hattı oluşturmak dır.

Ancak toplantı'nın, bir başka hedefi daha vardı, Muhammed bin Zayed'i Körfez bölgesindeki Trump (ve politikalarının garantörü) olarak yetkilendirmek. Trump nihayet Mart ayında Beyaz Saray'da Muhammed bin Salman'la bir araya geldiğinde toplantıyı bir "dönüm noktası" olarak nitelendirdi ve sonra Trump, Obama'nın İran'la yakınlaşma politikasını boşa harcadıktan sonra krallık ile olan bağları tekrar kurmaya karar verdiğini ilan etme fırsatı verdi. Fakat Muhammed Bin Salman'la yapılan görüşme, daha sonra Trump'ın görmüş olacağı görüşmelerden daha önemliydi ve bir sonraki kralla konuşuyordu.

ABD Savunma Bakanı  James Matisse geçen hafta sonu Riyad'a gittiğinde Kral Salman ve oğlu Muhammed ile görüştü. Muhammed bin Nayef, eski bir Washington'lu krallık adamı, sahnede tamamen yoktu.

Üçüncü Sahne: Kararnameler
İşte üçüncü sahne geliyor. Kral Selman, Cumartesi günü 40 kararname  yayınladı. Bunlardan en önemlisi, "Vizyon 2030" un durdurduğu kamu görevlilerine ve silahlı kuvvetlerin üyelerine maddi yardımları geri getirerek Muhammed bin Salman'ın popülaritesini eski haline getirme kararnamesiydi. Muhammed bin Selman'a geri döndüğünü itiraf etmek zamanın bir harikasıdır, ancak onlardan önce hepsinden mahrum etmelerini emretmiştir. Belki de bunun, kuzeni Muhammed bin Nayef'in rolünü daha da azaltmak için ilerlemesi gerektiği düşünülmektedir.
Diğer kararnamelerde, Muhammed bin Selman'ın kardeşi Halid'in atanma metni Amerika Birleşik Devletleri elçisi seçilmesine rağmen Uluslararası diplomasiye ilişkin tek tecrübesi F-16 komutasına bir savaş pilotu olarak geçmemekle birlikte,       

Aynı paket kararnamesi bakanlardan birinin görevinden atılmasına ve hakkında soruşturma başlatımasına neden oldu. garip çünkü oğullarından birini işe aldı. Bu kuralın Suud ailesine uygulanmadığı açıktır.Başka bir kardeşi, Prens Abdul-Aziz Bin Selman, Enerji İşleri Devlet Bakanı seçildi. Ailenin bir başka üyesi de Prens Ahmed bin Fahad bin Salman Muhammed Bin Selman tarafından  Zengin petrol yatakları ile bilinen Doğu Bölgesine vali yardımcısı olarak atandı. Bu bölgenin yöneticisi Muhammed bin Nayef'in kardeşi Saud bin Nayef idi. Bu prens vali Yardımcılığına gelmesi, Veliaht Prensin boynundaki vidaların sıkılaştırılması olarak karşımıza çıkıyor.
Kararnameler, aynı zamanda, Muhammed bin Selman'ın aile içindeki konumunu güçlendirmeyi, Ve bunların üzerindeki kontrolünü sıkılaştırıp etkinleştirmek için diğer aile üyelerinin (Krallığın idari bölgelerinde) önemli görevlere atanmasını da içeriyordu.
Üç koşul karşılandı, Washington'a erişim elde edildi, aile sadakati satın alındı ​​ve halkın kalbine mutluluk getirildi. Bununla birlikte, tüm bunlara rağmen, Muhammed bin Nayef Muhammed bin Salman'ın önünde bir engel olmaya devam ediyor.
Dolayısıyla o kararnameler ordu ve iç güvenlik ile ilgili, Eid el-Shalawi'yi, profesyonel bir subay olmasına rağmen ordu komutanı olarak görevine son verilmesini öngördü.
Yemen Savaşı'ndaki en son gelişmeler hakkında Muhammed bin Zayed'e bilgi vermek üzere yakın zamanda Abu Dhabi'ye "uğradı" diye yardımcısı Prens Fahad bin Turki  yerini alacak.

Bununla birlikte, Muhammed bin Nayef'e karşı ince bir darbe teşkil eden önemli kararname'nin Yemen ile hiçbir ilgisi yoktu. Kraliyet Özel Ofis nezaretinde bir Ulusal Güvenlik Merkezi kurulması kararıdır. Bu kurum kuzeni Muhammed bin Nayef, başkanlığında ki İçişleri Bakanlığına doğrudan rakip olacak. İlginçtir ki, yeni varlık doğrudan Kraliyet özel ofise  bağlıdır ve Muhammed bin Selman tarafından yönetilir ve kontrol edilir.
Muhammed bin Salman özel ofis başkanlığından istifa etmek zorunda kaldığında(sözde)  Veliaht Prens olmak ve işler üzerinde kontrolün sürekliliğini sağlamak için Arkasında halefini bırakmak istiyordu. O kişi Tuwaijri No. 2 olarak ün kazanan Suud el Qahtani oldu.

El-Wa'am gazetesinin kurucusu olan Suudi yazar Turki al-Ruqi, Qahtani'yi internet fanatiği gibi davranıp bazı sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla belirli hedeflere karşı kampanya yürütmekte ve ihlalleri yıldırıcı tutmakla suçladı. El-Rukhi, el-Qahtani'nin bir hacker ordusuna sahip olduğunu ve birçok vatandaşın nefret, hakaret ve iftira ile siteleri hedef aldığını iddia etti.
El-Rukhi sitem içinde devam etti "Adam çok ileri gitti ve birçok genç öldü ve karar vericiler ile halk arasındaki ilişkiler gerildi ve hükümet kurumlarının ve devlet görevlilerinin dokunulmazlığı tehlikeye girdi" dedi.
Hiç şüphe yok ki, en önemli siyasi analistlerden biri olarak kabul edilen Jamal Khashoggi ve yönetici kuruluşun kendisi gibi önde gelen Suudi sesleri susturuldu.

Dördüncü Sahne: Evin içerden yıkılması
Dördüncü sahne ne  biliyormusun? Hala, Veliaht Prens Muhammed bin Nayef'i bekleyen kaderi öğrenmek için bekliyoruz. Trump yönetimi onu görmezden geliyor, önemli toplantılara katılmaktan dışlanmış ve tüm nüfuz şimdi kuzeninin elindedir.

Oyunun sonu oyunun sonu mu?
Öyle görünüyor ki  Eski anti-devrimci eksen (ve Arap dünyasındaki değişim) yeni bir yüz ekleyerek iktidara geri döndü,  Muhammed bin Salman'ın yüzü. Diğer iki yüz, Muhammed bin Zayed ve Mısır cumhurbaşkanı Sisi dir. Olanlardan dolayı özür dilemek için geçen hafta sonu Riyad da ortaya çıktı. ve bunların her birinin arkasında mağrur perçem Trump Yönetimi onları tamamen desteklemektedir.
Her şey Kral Abdullah'ın bulunduğu yere döndü. Kral Salman, Trump ile konuşurken, ona Usame bin Ladin'in Müslüman Kardeşler'e (açık tahrik) üye olduğunu göstermeye dikkat etti.
Fakat bütün bunlara rağmen küçük bir fark var.
Ortadoğu halkı Atlantik'ten Basra Körfezi'ne değişti. Kanları döküldü, evleri yıkıldı, aileleri kayboldu, işlerini yitirdi ve özgürlükleri kayboldu. Günümüzde binlerce insan cezaevinde, binlerce kişi Akdeniz'in sularına battı ve milyonlarca kişi evlerinden sürüldü. Zenginleri ve imtiyazları için değil, hükümdarlarının zorbalarına saygı duyuyorlar. En temel insan hakları için savaşmaya hazırdırlar.
Suud ailesi, Habla'daki Diwan'ında ki hiçbir  şey  Abdullah'ın Selman'da ve daha sonra Muhammed bin Selman'da birleştirilmesi, entegrasyonu değişmedi. İktidara erişim soy ağacına bağlıdır ve öz  kardeş olma veya üvey kardeş olma arasında büyük fark vardır.
Bakanlık dosyaları hala ebeveynler'den çocuklara miras kalmakta. Uzmanlar ve vasıflı insanlar halen sadık konumlarının dışında  tutulmaktadır. Aile, bütün makamları tek bir adamın elinde toplamaya devam ediyor ve Yemen'de ve Suriye'de ciddi hatalar yapmaya devam ediyor ve hayal edilmesi zor tüm zenginlikleri ile halen "kağıt ev" olarak duruyor.


Büşra Türkel
Ömer Aslan

Kaynak 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş614
 • 2Hatayspor613
 • 3Trabzonspor513
 • 4Altay612
 • 5Fatih Karagümrük611
 • 6Konyaspor511
 • 7Fenerbahçe510
 • 8Kayserispor610
 • 9Alanyaspor59
 • 10Gaziantep FK68
 • 11Galatasaray68
 • 12Sivasspor66
 • 13Adana Demirspor66
 • 14Yeni Malatyaspor66
 • 15Kasımpaşa55
 • 16Göztepe65
 • 17Antalyaspor65
 • 18Başakşehir FK63
 • 19Giresunspor51
 • 20Çaykur Rizespor61
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hangi Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyorsunuz..?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA