DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Misafir KALEM
Misafir KALEM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Kaos Körfeze mi Ulaştı

Körfez krizinin patlak vermesinden önce, Arap Baharı'nın Arap toplumlarının ve halklarının çekirdeğinden ortaya çıkan gerçek bir halk ayaklanması olup olmadığını merak ettik ve George W. Bush yönetimindeki ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'in "Yaratıcı kaos"u Tunus'taki sefil yaşam koşullarına karşı protesto için kendini yakan Mohamed Bou Aziziy'nin Condoleezza Rice projesi için bir yakıt olduğu mantıklı değil. Aksine, okyanustan Körfez'e kadar milyonlarca ezilen bir halkın simgesidir. Bu tezi tartıştık ve Amerika'nın kuklası olan Arap devrimlerini Condoleezza Rice'ın söz verdiği yaratıcı kaosu elde edenlere karşı savunuyoruz. Ancak yangın, ekonomik açıdan, müreffeh olan Arabistan Körfezi'ne ABD Başkanı Donald Trump tarafından bölgedeki felâket ziyaretinden sonra kendini kabul eden bir kışkırtmaya ulaşmaya başladıktan sonra, hesaplamalarımızı bir daha gözden geçirip şu soruyu sormalıyız: Bunların hepsi Kötü şöhretli Amerikan projesinin bir parçası haline gelecek mi?


İnsanlar Suriye, Irak, Yemen, Libya, Mısır ve Tunus'da bugüne kadar gerçekleştirdikleri devrimlerden neyi elde etti? Elde ettiğimiz sonuçlar, hemen hemen bütün devrimlerin, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgenin haritalarını yeniden çizip uluslararası etkiyi yeniden dağıtmasını gerektiren karmaşayı ürettiğini göstermek için gelmiyor mu? Elbette devrimlerin bir oyun olduğunu demiyoruz, ancak dünyanın denetçilerinin, izinden kaçtığı ve onlarca yıldır ülkemiz için çizilen projelerini gerçekleştirmek için onu sömürdüğünü söyleyeceğiz. Körfez senaryosu, özellikle de Körfez'deki ekonomik durum, olağan mali zenginlikler sayesinde Arap Baharı ülkelerinden çok daha iyi olduğu için, devrim ülkelerindeki diğer senaryolardan farklı görünebilir; bu nedenle, kaos ve sabotaj senaryosu Irak, Suriye, Yemen ve Libya'da yaşananlar farklı olmalıdır. Gelin ve devrim ülkelerinde yaşananları ve Körfez ülkeleriyle Kâtar arasındaki çatışmanın gelişmiş ve askeri boyutlara ulaşması halinde Körfez'de neler olabileceğini karşılaştırın.

Arap Baharı ülkelerinde kaos ve sabotajın en önemli belirtileri nelerdir? Belki de en çarpıcı özellikleri, insanları bir araya getirmek ve mezhepsel, kültürel, kabile, bölgesel, ulusal ve ahlaki açıdan onları parçalamak ve onları yeniden dağıtmak ve onları yeni bir yolla kullanmaktır. Örneğin Irak'ı ele alsak, ilk ABD askeri yöneticisi Bremer'in Irak'taki popüler kumaşı hedef aldığı günden beri Amerikan oyunu kirli buluyor; Şiilerin şikayetlerini abartarak, Irak'ın ulusal birliğinin ortadan kaldırılması için erken oynamaya başlamıştı. Ve Kürtlerin, taleplerin herhangi bir şekilde doğru bir şekilde toplanmadığını bilerek, Irak'taki tarihsel baskı altındaki gruplar olmakla birlikte amaç, Irak halkının bileşenlerini mezhep, dindar ve etnik olarak birbirlerine vurmaktı. Irak, eski rejimin diktatörlüğünün dezavantajlarından birine bakılmaksızın, ulusal bir devletten sonra savaşan bir ulusa dönüşmesinden sonra bu program çok işe yaradı. Irak parçalanmış ve etnik ve mezhep kantonlarına dönüşmüştür.

Suriye'de yanlış bir şey yoktu. Iraklılar gibi Suriye halkının on yıllardır rejimin baskısına ve zulmüne maruz kaldıkları doğrudur. Suriyeli devrimin en büyük kurbanı olan Suriye ulusal dokusu muydu? Suriye'deki ulusal birliğin ideal olmadığı doğru, ancak en azından en zayıf inançla yaşayan bir Suriye halkı vardı. Rejim, Irak'taki gibi Suriye'de popüler bir hoşnutsuzluğun on yıllardır, mezhep temelinde ezilmesini başardı. Şüphesiz bunun tamamen demokratik ilkeye aykırı olduğu söylenebilir. Devrimden sonra Suriyeliler demokrasi ve özgürlükle ilgisi var mıydı? Yoksa kaos tarifi altında kırılgan Suriye kumaşının bariz bir kopuşu muydu? Şimdiye kadar Suriyeliler yalnızca ulusal bağları topladılar.

Libya komplocuları, Libya'yı mezhepsel, kabile ve dini çatışmalarla parçalamanın başka yollarını buldular. Libyalılar, onları Kaddafi diktatörlüğünden kurtaracak bir demokrasi edinmek yerine, toprağı yakan rakip gruplar haline geldiler ve ülkelerini dış oyuncular için bir tiyatro sahnesi yaptılar.

Yemen, mezhepsel ve partizan gerekçelerle Yemeniler için bir savaş alanı haline geldi. Kısacası, ihtiyaç duyulan, asi insanlara demokrasi ve özgürlük getirmek değil, yaratıcı kaos olarak bilinen kirli Amerikan şemasını elde etmek için mağduriyetlerini kullanmaktı. Geçtiğimiz Körfez krizi çirkin Ortadoğu vücudunda yeni bir yarayı açtı. Yaratıcı kaos projesinin sahipleri, devrim ülkelerini ve halklarını parçalamak için kullandıkları şart ve koşulları bulamadı. Yeni bir numaraya başvurdular. Körfez ülkelerinden bazılarını Katar Devleti'ne çağırdılar ve Körfez halkları arasındaki birliği  yenilgiye uğratması için gülünç iddialarda bulundular, yeni bir kaos tiyatrosu. Katar kuşatması, abluka ülkeleri tarafından istendiği gibi, Katar hükümeti için hiçbir zaman cezalandırma olmadı. Körfez ülkeleri halkları arasında anlaşmazlık, düşmanlık ve nefret tohumları ekmek için bariz bir girişimdi. Amerikan başkanı, terörizmi destekleme bahanesi ile Katar'ı kuşatmak için ülkeleri kışkırttıklarını itiraf etti. Katar'a yapılan abluka ABD'li yetkililerin kendileri tarafından da tanınan yeşil ışıktı.

Tabii ki, Amerikan kaosunu'nun Körfez'den uzaklaşması en büyük temennimiz.
Çünkü işler tırmanma yönünde gelişirse, Körfez'deki kaos için yapılan yol Arap öncülerinden farklı olsa bile, Körfez bölgesinin kaderi devrim ülkesinin kaderinden daha iyi olmayacaktır. Körfez halkları, ABD tarafından imal edilen Körfez krizinden önce olduğu gibi örtüşen bir aile mi yoksa diğer rakip ulusların durumuna benzeyecekler mi? Amerikan oyunu krizin daha da büyümediğini bilerek Katar'a korkunç bir yara bırakmadı mı? Amerika kaosunun tezahürlerinden biri ayrımla gelişirse, Körfez'de böyle bir şey olmayacak mı?
 
Ömer ASLAN 
Uluslararası İlişkiler 
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hangi Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyorsunuz..?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA