SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-09-2023 19:17

SONBAHAR DEPRESYONU İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

SONBAHAR DEPRESYONU İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Güneşli günlerin yerini alan yağmurlu günler ile birlikte ruh sağlığınız sizin için alarm veriyor olabilir. İçimizi ısıtan güneşli günlere veda edip sonbahar aylarına adım attığımız şu günlerde; iş sorumluluklarımızın artması, hormonal değişiklikler, gün ışığından daha az yararlanma ve havaların serinlemesiyle birlikte sonbahar depresyonu açığa çıkabiliyor.

Araştırmalara göre sonbahar depresyonu her yıl milyonlarca kişiyi etkiliyor. Mevsime bağlı olan olumsuz duygudurum, erkeklere oranla kadınlarda tam 4 kat fazla görünüyor. Mevsimsel depresyon; güneşli günlerin geride kalmaya başlaması, erken kararan hava, değişen hava durumu birçok kişinin kendisini kötü hissetmesine ve endişeli bir ruh haline bürünmesine neden oluyor.

Sonbahar depresyonu kendini bu belirtiler ile gösteriyor !

Sonbahar depresyonu yazın sona ermesinin ardından serin havaların gelmesiyle birlikte kişilerin yaşadığı sürekli mutsuzluk, cinsel isteksizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve aşırı uyku hali olarak açığa çıkabiliyor. Sonbahar depresyonu herkese aynı düzeyde ortaya çıkmamakla birlikte bazı bireyleri daha fazla etkilediği söylenebilir. Çoğu zaman sonbahar aylarında başlayan bu durum kışa kadar devam edebilir ve süreç uzayabilir.

Sonbahar depresyonu ile başa çıkmak için neler yapılabilir ?

- Karamsarlık ve aşırı kaygının da beraberinde geldiği sonbahar depresyonundan kaçınmak için bireylerin anın farkındalığına vararak yaşama çalışmaları, çeşitli hobilerini devam ettirerek ya da yenilerine başlayarak ruhsal ve düşüncesel olarak güvenleri alanlarını oluşturmaları önerilir.


- Vücudun vitamin ve minerale ihtiyacı olduğunu unutmayın, beslenmenize dikkat etmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. Su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Akşamları kahve tüketiminden kaçınmalısınız.


- Kişi kendisine vakit ayırabilmeli, keyif alabileceği adımlar atmalıdır. Örneğin güzel bir film izlemek, sevdiği bir yemeği yapmak, arkadaşlarla vakit geçirmek sıralanabilir.


- Gün ışığından daha çok yararlanmaya çalışın, açık havada zaman geçirmeyi arttırın. Hava şartlarının sizi engellemesine izin vermeyin.


- Bedensel ve ruhsal açıdan rahatlamayı sağlayacak faaliyetlerde bulunun.

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,'' Sonbahar depresyonunun belirtilerini en aza indirebilmek için kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak uğraşlar edinmek faydalı olacaktır. Mevsimsel özellikli depresyonun geçici olduğunu hatırlamalı, gün ışığını yeterli alabilmek ve sağlıklı beslenmek, uyku düzeni oluşturmak sizlere yardımcı olacaktır. Eğer yaşadığınız depresif duygu durum uzun süre ediyor ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa bir uzmandan destek almanız gerekli olacaktır.'' dedi.
 

AdminAdmin