SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-12-2023 13:49

Veremle Savaşı Kazanmakta Kararlıyız.

Veremle Savaşı Kazanmakta Kararlıyız.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Başkanlığı idarecileri, Kamu Hastaneleri Başkanı, Suriye Görev Gücü Başkanı, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı, İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi yetkilisi, Verem Savaşı Dispanseri Hekimleri, İlçe Sağlık Müdürleri ve ilimizde faaliyet gösteren Kamu ve Özel Hastanelerin temsilcilerinden oluşan “Tüberküloz Kontrol Kurulu” 20.12.2023 tarihinde toplanmıştır.

Yapılan toplantıda ilimizin 2023 yılı Tüberküloz verileri değerlendirilmiş, il düzeyinde Tüberküloz ile ilgili yaşanan aksaklıkların giderilmesine yönelik kararlar alınmıştır.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz; Geçmişten günümüze ülkemizde ve ilimizde tüberküloz hastalığının durumu değerlendirilerek; sağlık kuruluşlarının tüm basamakları arasında hasta yönetimi, tanı, tedavi ve koruma ile ilgili yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Bu alanda kurumlar arası iş birliği ve hasta odaklı yaklaşımın önemine değinilerek sahada yaşanan sorunlar tartışıldı.

Veremin tedavi edildiğinde kesinlikle şifa bulan bir hastalık olduğunu hatırlatan, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz; “Veremden korunmada, diğer birçok hastalıktan farklı olarak, sadece aşılama hizmetleri yeterli olmamakta ve veremli hastaların tedavisi ve erken tanısı da koruyucu hizmetler içine girmektedir. Bu nedenle verem hizmetlerinin sadece aşılama değil, tüm boyutları ile halkımıza anlatılmasının, yani halk eğitiminin özel bir önemi mevcuttur. Verem hastalığına yakalanmış bir kişi ile aynı havayı solumanın mikrobun bulaşması için yeterli. Bu nedenle veremle mücadelede hedef hasta kişileri en kısa sürede bularak tedavilerini yapmak ve çevresindeki kişilere bulaştırmasını önlemek, hastalık konusunda halkın ilgisini çekmek, veremden korunmanın önemini öğretmektir. Veremle savaşı kazanmakta kararlıyız" dedi.

AdminAdmin