EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-08-2022 14:55   Güncelleme : 24-08-2022 14:57

Yılın ilk Pamuğu Satıldı

Yılın ilk Pamuğu Satıldı

Şanlıurfa Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen törende, Haliliye İlçesi Büyükmerdesi Köyü’nden çiftçi Ahmet Demirel’in yetiştirdiği pamuk, açık artırma usulüyle satışı sunuldu.

Yılın ilk kütlü pamuğu Çiftçi Ahmet Demirel tarafından sembolik olarak 155 Türk Lira’dan Naturel Kotton Organik İplik A.Ş. (İbrahim Yıldız) tarafından satın alındı. Sezonun ilk satışını gerçekleştiren Demirel’e Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya altın takdim etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, yaptığı açıklamada, tarımın kalkınmadaki önemine değinirken, Şanlıurfa için stratejik bir ürün olan pamuğun üretim miktarı ve kalitesinin arttırılmasının elzem olduğunu belirtti.

Pamuk üretiminde maliyetin oldukça yüksek olduğunu belirten Kaya, "Hükümetimizin bu konuda üreticilerimizi desteklemesi önem arz ediyor. Pamuğun temiz toplanması gerekiyor, sanayi açısından da hammadde olarak pamuğun bütün sektörlere katkısı var. Kent olarak pamuğun bize katkısını daha güçlü biçimde ele almalıyız.’’ diye konuştu.

Başkan Mehmet Kaya sözlerine şöyle devam etti;

"Geçtiğimiz yıl 1 milyon 834 bin 608 dekar alanda pamuk ekimi yapılmış, bu rakam bir önceki yılın üzerinde. Bu yıl da yaklaşık 2 milyon 500 Bin dekar alana ekim yapıldı. Bu gözle görülür artış uğraşlarımızın karşılığını almak noktasında mutluluk verici. İvmenin yukarı doğru seyretmesi bizim için çok önemli. Kütlü pamuk üretiminde Şanlıurfa her sene birinci sırada yer alıyor. Ancak pamuğa olan rağbeti daha da arttırmamız gerekiyor. Pamuğun kıymetini bilmemiz lazım. Şanlıurfa’da üretilen pamuk kalite yönünden oldukça yüksek. Hem yetiştirilme aşaması hem de toplama aşamasında titiz davranmalıyız. Suruç Ovası'nın sulanması pamuk ekim alanının ve veriminin artmasına neden oldu. GAP Projesi kapsamında sulanan alanlar arttıkça üretimde de artış olacaktır Bu, ülkemiz ve ilimiz için bir şanstır.’’

 

AdminAdmin